Teknoloji

Farklı Markalarda Bile Aynı Yerde Üretilen Otomobiller

Pek çok otomobil şirketi, modellerini farklı ve benzersiz kılmak için her türlü çabayı gösterirken, bazı markalar aslında düşündüğünüzden daha farklı. daha fazla paylaşarakolağanın dışına çıkıyor.

Bu araçların dış tasarımları genel olarak benzer olsa da iç tasarım, motor, süspansiyon ve diğer bileşenlerde bazı farklılıklar bulunuyor. Böylece, marka ayırt edici sürüş hissi çizgiden ayrılmaz. Daha fazla uzatmayalım ve aynı platformda üretilen farklı markaların arabalarına yakından bakalım.

SUV ailesinin iki yüzü: VW Touareg ve Lamborghini Urus

Volkswagen MLB platformunda Üretilen iki otomobil arasındaki en büyük fark elbette tasarım dili. Urus daha sert hatlara ve daha sportif bir görünüme sahipken, Touareg daha çağdaş ve şık bir görünüme sahip. Aynı zamanda Urus 4.0, çift turbo V8 motor gücü ve iç tasarımıyla Touareg’den ayrılıyor.

Her iki aracın fiyatlarını karşılaştırdığımızda Touareg’e göre daha yeni modellere ve teknolojik özelliklere sahip. Urus,bizim ülkemizde 20.000.000 TL’den 30.000.000 TL’yearasında değişen bir fiyat aralığına sahiptir. Touareg’inUrus ile aynı platformu paylaşan 2018 modelleri 3.000.000 TL’den 6.000.000 TL’yeDeğişen fiyatlarla satılmaktadır.

Öncü: Rolls-Royce Dawn ve BMW 7-Serisi F01

Her iki otomobil de lüks özellikleri ve şık tasarımlarıyla öne çıkıyor. Ancak Rolls-Royce’u BMW’den ayıran en büyük özellik farklı iç tasarımoluyor.

Fiyat açısından karşılaştırdığımızda, bu tasarım farkı ne kadar büyük daha net ortaya çıkıyor. Rolls-Royce Dawn ülkemizde yaklaşık 29.000.000 TL satış fiyatına sahip. BMW 7 Serisi’nin F01 modeli ise bir önceki yıla göre 600.000 TL ile 5.000.000 TL arasında değişen fiyatlarla alıcılarını bekliyor.

Fransız estetiği ve Alman mühendisliğinin ortak eseri: Mercedes-Benz CITAN ve Renault Kangoo

Bu iki araba dışarıdan çok benziyor. aynı motordan güç alıyor. İkisi arasındaki en büyük fark, elbette iç tasarımda kullanılan malzemenin kalitesi ve tasarımdaki farklılıktır.

Kullanıcıya sunduğu konfor unsurları veya bazı özellikler farklı olsa da iki aracın fiyatları birbirine çok yakın. her iki araç 300.000 TL’denbaşlangıç ​​ve ortalama 600.000 TL’yeYükselen bir satış fiyatı var.

Pratik ve ekonomik kardeşler: Peugeot 301 ve Citroën C-Elysee

Ülkemizde firmaların sıklıkla kullandığı iki araç birebir platform üzerine kuruludur. Zati Citroën, 1976’dan beri Peugeot’nun da sahibidir. PSA grubuaraba üretmektedir.

Kardeş olarak nitelendirdiğimiz bu araçların fiyatlarının farklı olmasını bekleyemeyiz. Her yönden birbirine benzeyen araçlar, 255.000 TL’den 700.000 TL’yeOrtada değişen bir fiyat bandı var.

Kargo araçları denilince akla ilk gelenler: Fiat Fiorino, Peugeot Bipper ve Citroën Nemo

Bu üç araç, PSA ve Fiat yan kuruluşunun bir projesi kapsamında üretildi. İşlevselliği, pratik kullanımı ve ekonomik yakıt tüketimi ile öne çıkan Fiorino, Bipper ve Nemo, genel olarak şehir içi ticari taşımacılıktatercih edilir.

Görünümünün yanı sıra sunduğu özellikler açısından da birbirinden çok farklı olmayan üçlünün fiyatları arasında da pek bir fark yok. Ortalama 170.000 TL’den 600.000 TL’ye ortada değişen bir fiyat bandı var. Tabii ki en yüksek fiyat Fiat’a ait çünkü iç tasarım ve sürüş elemanları için diğer modellere göre daha fazla seçeneğe sahip.

Japon DNA’sı taşıyan ve hatchback denilince akla gelen ilk otomobillerden biri olan Hyundai i20’nin KIA Rio ile aynı platformda üretildiğini biliyor muydunuz?

Tasarım ve sürüş özellikleri açısından birbirine pek benzemeyen bu iki aracın en çok benzeyen noktası ise fiyatları. Her iki aracın en eski modelleri ortalama 250.000 TLsatış fiyatı vardır.

Ancak yeni modellere baktığımızda aradaki fiyat farkı çiftin ortasında. 100.000 TL değerinde.Bunun nedeni ise tahmin edebileceğiniz gibi arabaların sunduğu özelliklerden kaynaklanıyor.

İki başarılı kompakt aile otomobili olan Volkswagen Polo ve Skoda Scala, son derece başarılı MQB (Modularer Querbaukasten) sistemi olarak bilinen aynı platform üzerine inşa edilmiştir.

2019 yılında üretimine başlanan Skoda Scala, Polo’ya göre daha yeni ve teknolojik bir araç. Bu durum fiyatlara da yansıyor ve araçların 2020 modellerinin fiyatlarını karşılaştırdığımızda apaçık ortada. 200.000 TL’yi Bulmakfarklılıklar doğar.

“Fiat ve Jeep’in nesi var?” diyebilirsiniz. ancak her iki araba da aynı platformda üretiliyor.

İlk başta iki model görünüşte zıt kutuplar gibi görünse de, Fiat 500X ve Jeep Renegade pratikte ikizdir. 1,4 L FIRE ve 1,6 L Multijet gibi iki araç bile aynı motor seçenekleriayrıca var.

Aynı motor seçeneklerine sahip olsalar bile tasarım ve sürüş unsurları gibi birçok özellik açısından birbirinden farklı olan iki araç, fiyat açısından da birbirine yakın kabul ediliyor. Ancak özellikleri en düşük modelleri karşılaştırdığımızda çiftin ortasındaki özellik farkı göze çarpıyor ve bu da fiyatlara yansıyor. Fiat 500X’in en düşük model ortalaması 500.000 TLJeep Renegade ortalama bir satış fiyatına sahipken 650.000 TLsatış fiyatına sahiptir.

C segmentinin iki başarılı ismi Chevrolet Cruze ve Opel Astra, General Motors tarafından Delta platformu olarak adlandırılan ortak bir platform üzerinde üretiliyor.

Birbiriyle pek alakası olmayan iki otomobilin motor gücü ve tasarımlarının yanı sıra fiyatları da birbirinden farklı. iki arabanın ortasında fiyat farkı 100.000 TLbulur.

En çok tercih edilen sedanlar olan Volkswagen Passat ve Audi A4’ün en ortak özelliği B5 platformunu kullanıyor olmaları.

Lüks sedan modelleri arasında yer alan Audi A4 ve orta sınıf, kalabalık aileler için üretilen Passat 1994’ten beri birebir platform tarihinde üretilir. Görünüş olarak birbirlerine benzemeseler de fiyat olarak birbirlerini taklit ettiklerini söyleyebiliriz.

Çünkü her iki araba en eski modellerOrtalama satış fiyatı 200.000 TL, en yeni modelleri ise ortalama 2.000.000 TL satış fiyatına sahiptir.

Amcaların ve piknikçilerin vazgeçilmezi: Fiat Doblo ve Opel Combo

2011 yılında Opel ve Fiat arasında yapılan anlaşmaya göre Combo, hepimizin aşina olduğu yeni bir tasarıma sahip. Doblo ile aynı platform üzerinde üretilen otomobilin ön tasarımı biraz farklı olsa da diğer her açıdan Doblo’ya çok benziyor. Ayrıca bu iki otomobilin üretimi ülkemizdeki Tofaş fabrikasındaTamamlandı.

İki araç arasında iç tasarım açısından pek bir fark yoktu ve bu fiyatlara da yansıdı. Her iki arabanın ortalaması en az 200.000 TL– 250.000 TL satış fiyatı vardır.

Hızlı ve öfkeli ikili: Subaru BRZ ve Toyota GT86

Toyota ve Subaru ortaklığının projesi olan iki araç birebir şasi, motor ve diğer temel bileşenlere sahip. Katılım sonucunda her iki araç da adeta aynı performans özellikleri Bazı özellikler benzer olsa da her iki araç da markalarına özgü iç ve dış tasarım özelliklerine sahip. Ama fiyat söz konusu olduğunda, çok fazla fark yok.

Bu sportif kuzenler ülkemizde 1.000.000 TL’den 2.000.000 TL’yearasında değişen bir fiyat bandı ile

Tasarım, konfor unsurları veya sürüş özellikleri açısından araçlar arasında farklılıklar olsa da fiyata baktığımızda Özellikler birbirine ne kadar yakınsa fiyatlar da o kadar yakındır.

Kaynaklar:Hotcars, AutoJosh, Wilsons

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu