Teknoloji

OpenAI kuralları kabul etti… ChatGPT İtalya’ya geri döndü!

İtalya, ChatGPT’nin kullanıcı verilerini nasıl işlediği ve kaydettiğiyle ilgili endişelerini dile getirdikten sonra siteyi Mart ayı sonunda engelledi.

OpenAI sözcüsü Cuma günü yaptığı açıklamada, yapay zeka (AI) sohbet robotu ChatGPT’nin, sahiplerinin veri gizliliği endişelerini ele almasının ardından bir kez daha İtalya’daki kullanıcıların kullanımına açıldığını söyledi.

NE DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI?

İtalya’nın veri koruma kurumu Garante, “Avrupalı ​​kullanıcılar için geliştirilmiş şeffaflık ve haklarla”iade edildiğini söyledi.

Bu saldırı, chatbot’u geliştiren ABD merkezli Microsoft merkezli şirket OpenAI’nin çeşitli gizlilik şartlarına uymak için değişiklikler yapmasının ardından geldi.

Değişiklikler, OpenAI’nin web sitesinde, sohbet robotunun kullanıcı bilgilerini nasıl ele aldığına ilişkin artan şeffaflığı içeriyor.

VERİLERİN İŞLENMESİ KULLANICILARIN TERCİHLERİNE BIRAKILMIŞTIR

Platform artık kullanıcılara, sohbetlerin ChatGPT’nin algoritmalarını eğitmek için kullanıldığı seçeneğini kapatabilme dahil olmak üzere mutlak devre dışı bırakma hakları veriyor.

Site artık 13 yaşın altındaki çocukları tutmak için kontroller içeriyor ve siteye İtalya’dan erişenler için yaş doğrulaması getirildi.

İtalya’daki düzenleyici tarafından yapılan açıklama “ChatGPT, İtalya’daki kullanıcılarımız için yeniden kullanılabilir. Onları tekrar ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz ve kişisel verilerini korumayı taahhüt ediyoruz”söylendi.

ChatGPT kullanıcıları da artık sitede mevcut değil. “insanlar, yerler veya gerçekler”Hakkında yanlış bilgi üretebileceğine dair bildirim uyarısı da bulunmaktadır.

CHATGPT İTALYA’DA NEDEN YASAKLANDI?

İtalya, Mart ayı sonunda ChatGPT’ye karşı harekete geçen ilk Batılı ülke oldu.

Ülkenin veri koruma gözlemcisi, geliştiricilerinin, sitenin algoritmalarını eğitmek için kullanıcıların kişisel verilerinin saklanmasını ve toplanmasını haklı gösterecek hiçbir yasal desteği olmadığını söyledi.

Yetkililer ayrıca platform tarafından üretilen yanlış bilgilerin uygun şekilde ele alınmadığına ve özellikle çocukların “kesinlikle uygunsuz cevaplar”karşı savunmasız olduğunu ileri sürdü.

Bu sebeplerden sonra İtalyan hükümeti teknoloji firması OpenAI’ye bazı kurallar sunarak ülke genelinde hizmet vermesini engelledi.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu