Haber

ABD, Huawei’ye mal sattığı için Seagate’e 300 milyon dolar ceza verdi

ABD’li teknoloji şirketi Seagate, Çinli teknoloji devi Huawei’ye sabit disk satarak ihracat denetimlerini ihlal ettiği için 300 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

BBC’nin raporuna göre ABD Ticaret Bakanlığı, Seagate Technology’nin 2020’de ihracat kontrollerinin getirilmesinin ardından Huawei’ye 1,1 milyar dolardan fazla mal sevk ettiğini bildirdi.

Seagate, bu nedenle 300 milyon dolarlık cezayı 5 yıl boyunca her üç ayda bir 15 milyon dolarlık taksitlerle ödeyecek.

ABD’nin gelişmiş bilgisayar çipleri gibi teknolojik eserlerin Çin’e ihracatını engellemeye çalışması üzerine gelen ceza, Washington’un Pekin’e ileri teknoloji satışını durdurmaya yönelik son girişimi oldu.

Birçok ülke Çinli teknoloji şirketlerini yasakladı

Huawei, ABD ulusal güvenlik ve dış politika endişeleri nedeniyle şirkete Amerikan mallarının satışını azaltma çabalarının bir parçası olarak 2019 yılında ticaret kısıtlamaları listesinde yer aldı.

ABD, teknolojinin Çin ordusu tarafından insan hakları ihlallerini desteklemek veya ABD ulusal güvenliğini tehdit etmek için kullanılabileceğine inanıyor. Çin ise söz konusu iddiaları reddediyor.

Son yıllarda ABD dışındaki birçok ülke de güvenlik endişeleri nedeniyle Çinli teknoloji şirketlerine karşı çeşitli önlemler aldı.

Huawei, ZTE ve Hytera gibi 5G teknolojisinde uzmanlaşmış şirketlerin ABD, Avustralya, Japonya, Hindistan ve Kanada’daki ağlara ekipman kurması yasaklandı.

İngiltere, Huawei tarafından kurulan ekipmanın 2027 yılına kadar 5G ağlarından kaldırılmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu