Ekonomi

X CEO’su Yaccarino: ABD’deki kullanıcılarımızın %1’inden azı gençlerden oluşuyor

HANDE BERKTAN

Çocukların çevrimiçi güvenliğine odaklanan ABD Senatosu Yargı Komitesi, yeterli önlemleri almadığı için X’in mağduru oldu. Duruşmada konuşan X CEO’su Yaccarino, sosyal ağın genç kullanıcılar arasındaki erişiminin düşük olduğundan bahsetti.

Statistica’nın verilerine göre Ocak 2023 itibarıyla 95,4 milyon olarak bildirilen ABD’deki tahmini kullanıcı sayısı 90 milyon kullanıcıya geriledi. Geçtiğimiz sonbaharda düzenlenen bir etkinlikte konuşan Elon Musk, ağın genel olarak aylık 550 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını iddia etti ancak hesaplamalarının botlar ve spam gönderenler gibi sahte hesapları içerip içermediği belli değil.

Yaccarino, geçen ay X’in kullanıcı tabanının genel olarak büyüdüğünü ve 7 Aralık 2023 itibarıyla 10 milyondan fazla kişinin X’e kaydolduğunu belirtmişti.

Ancak ABD Senatosu ile paylaşılan rakamlar, 2023 pazar tahminlerinin doğru olduğu varsayıldığında X’in ABD’de yıldan yıla hafif bir düşüş yaşayacağını gösteriyor. X, merkezi olmayan ağ Mastodon, Bluesky ve Instagram Threads dahil olmak üzere bir dizi yeni rakiple karşı karşıya.

X, AB ve Avustralya’nın da aralarında bulunduğu geniş bir coğrafyada platformda çocuklara yönelik cinsel istismarın önlenmesine yönelik yeterli tedbirlerin alınmadığı yönündeki eleştirilerin hedefi oldu.

X kontrol merkezi kuruyor

Hatırlayacağınız üzere şirket tarafından yapılan açıklamada Austin Texas’ta kurulacak yeni güvenlik ve emniyet ofisinde tam zamanlı çalışmak üzere 100 kişinin işe alınacağı açıklanmıştı. Çocuklara yönelik cinsel istismar haberlerine odaklanacak olan 100 kişilik bu ekip artık göreve başladı. Aynı zamanda Elon Musk’un şirketin tüm ekibini değiştirdikten sonra ilk güvenlik ve güvenlik ekibinin olacağı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu