Haber

Nasa, 2022’nin Kaydedilen En Sıcak Beşinci Yıl Olduğunu Söyledi

LOS ANGELES, 12 Ocak (Xinhua) — ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından Perşembe günü yayınlanan bir analize göre, Dünya’nın 2022’deki ortalama yüzey sıcaklığı, kaydedilen en sıcak beşinci yıl olan 2015 ile aynı seviyede.

NASA’nın en büyük iklim modelleme merkezi olan Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden (GISS) bilim adamlarına göre, gezegenin uzun vadeli ısınma eğiliminin devam ettiği 2022’de küresel sıcaklıklar, NASA’nın ilk döneminde (1951) kaydedilen ortalamanın %1,6 üzerinde olacak. -1980). 0.89 Fahrenheit derecenin üzerine çıktı.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, “Bu ısınma eğilimi endişe verici” dedi.

Nelson, “NASA, iklim değişikliğini ele alma konusunda üzerimize düşeni yapma taahhüdümüzü derinleştiriyor. Dünya Sistemi Gözlemevimiz, insanlığın gezegenimizin değişen iklimiyle yüzleşmesine yardımcı olmak için iklim modellememizi, analizlerimizi ve tahminlerimizi desteklemek için en son verileri sağlayacak” dedi.

NASA’ya göre son dokuz yıl, modern kayıtların tutulmaya başlandığı 1880’den bu yana en sıcak yıl oldu. Bu, NASA’ya göre 2022’de Dünya’nın 19. yüzyılın sonundaki ortalamadan yaklaşık 2 derece Fahrenheit (yaklaşık 1,11 santigrat derece) daha sıcak olduğu anlamına geliyor.

GISS Yöneticisi Gavin Schmidt, “Isınma eğilimi, insan faaliyetlerinin atmosfere muazzam miktarlarda sera gazı pompalamaya devam etmesi ve uzun vadeli gezegensel etkilerin devam etmesinden kaynaklanıyor” dedi.

islahiyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu