Ekonomi

Lam Research, beklenenden yüksek ikinci çeyrek karı ve satışları konusunda iyimser

Lam Research’ün (LRCX) hisseleri, şirketin ikinci çeyrek kazançlarını ve beklentileri aşan sonuçları açıklamasının ardından Çarşamba günü satış sonrası işlemlerde %1,5 arttı.

Lam, ikinci çeyrekte hisse başına düzeltilmiş kazancının 7,07 dolar olan ortalama analist tahminini aşarak 7,14 dolar olduğunu bildirdi. Şirketin bu çeyrekteki geliri, 3,7 milyar dolarlık varsayımı aşarak 3,76 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Sistemlerden elde edilen gelirler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 azalarak 2,3 milyar dolar olsa da 2,23 milyar dolar tahmininin üzerinde gerçekleşti. Müşteri destek hizmetlerinden ve diğer kaynaklardan elde edilen gelir, analistlerin beklentilerini karşılayarak önceki yıla göre %16 düşüşle 1,46 milyar dolara geriledi.

Plaka imalat ekipmanı tedarikçisi, ikinci çeyrekte düzeltilmiş brüt kar marjının %47,6 olduğunu bildirdi; Bu oran geçen yılın aynı dönemine göre %45,1’e yükseldi ve analistlerin %47,1 olan beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Düzeltilmiş faaliyet kâr marjı, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %32,1’e göre düşerek %30 olarak gerçekleşti, ancak %29,6 olan ortalama tahminin üzerinde gerçekleşti.

Lam Research, üçüncü çeyrekte hisse başına kazancın 6,15 ile 7,65 dolar arasında olacağını öngörürken, Wall Street’in tahmini 6,64 dolar oldu. Şirket, üçüncü çeyrek gelirinin 3,4 milyar ila 4 milyar dolar aralığında olmasını beklerken, piyasadaki beklenti 3,68 milyar dolardı.

Lam Research Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Tim Archer, “Lam, 2023’ün sonunda güçlü bir performans sergiledi” dedi.

“Ürün farklılaşmasını artırmaya ve esnek ve verimli bir küresel altyapı geliştirmeye yönelik devam eden yatırımlarımızla, önümüzdeki yıllarda yapay zekadaki yeniliklerin yönlendirdiği yarı iletken endüstrisindeki güçlü büyümeden yararlanmak için iyi bir konumdayız.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu