Haber

İsmail Saymaz Açıkladı: Özdağ ve Kılıçdaroğlu 7 Maddede Anlaştı

Gazeteci İsmail Saymaz, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci tur seçimleri için Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile anlaştığını duyurdu. Saymaz, iki taraf arasında yedi maddelik anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci varyantında Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermesi konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Ümit Özdağ ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu akşam bir araya gelerek yedi maddelik mutabakat zaptı üzerinde anlaştıklarını belirten Saymaz, Zafer Partisi’nin iki üyesinin göç ve güvenlik politikalarında aktif rol alacağını söyledi.

Saymaz’ın verdiği bilgiye göre sözleşme metninde yer alan 7 madde şöyle:

bir.Anayasanın birinci ve dördüncü maddesi değişmeyecek. 2.Anayasa’nın 66. maddesi korunacak 3.1924 Anayasasına bağlı kalmak 4.Sığınmacılar 1 yıl içinde gönderilecek 5.Teröre karşı aktif çaba gösterilecek 6.Yolsuzluğa karşı aktif çaba gösterilecek 7.Kamu atamaları liyakat esasına göre yapılacaktır.

Yarın sabah 11:00’de duyuru yapılacaktır.

Ümit Özdağ, bugünkü görüşmeye ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Milli İttifak’ın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile akşam saatlerinde bir araya gelerek muhtıra metni üzerinde çalıştık. Detayları yarın saat 11:00’de Zafer Partisi Genel Merkezi’nde düzenleyeceğimiz ortak basın toplantısında Büyük Türk Milleti ile paylaşacağız.

Kemal Kılıçdaroğlu da bu akşam katıldığı Habertürk yayınında yarın saat 11:00’de açıklama yapacaklarını belirtti. Kılıçdaroğlu, Ümit Özdağ ile yürüttükleri müzakerelere ilişkin şunları kaydetti:

Yorum yapmak istemiyorum. Elbette doğal olarak partilerde bir araya geliyoruz. Onların ve bizim beklentilerimiz var. Türkiye’nin bu durumdan bir an önce çıkması gerekiyor. Ana bahis olarak mülteciler, terör, Anayasa’nın ilk 4 maddesi, 66 maddesi, yolsuzluk var. Bütün bunlar konuşuluyor. Hangi konularda mutabık kaldığımızı zaten kamuoyu bilecek. Hemen oturduk ve sözleşmeyi imzaladık. Müzakereler devam ediyor. Ümit Bey ve genelkurmay başkanı ile üç kez bir araya geldim. Tüm ülkenin çıkarları konusunda uzlaşmaya yönelik bir çalışma var. Gidişten onlar da biz de rahatsızız. İyileşmesini istiyoruz. Anlaşma olursa kamuoyu ile paylaşacağız’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu