Haber

İkinci tür seçim dış basında: Kılıçdaroğlu kabul etti

13. Cumhurbaşkanı’nın kim olacağını belirleyecek olan seçim, ilk turda nefes kesen bir yarışa sahne oldu. 28 Mayıs’ta yeniden sandık başına gidecek olan Türkiye’yi yakından takip eden uluslararası basın, gelişmeleri an be an kendi kamuoyuyla paylaşıyor.

“GELECEK PARTİ’NDEN TALEPLER”

İngiltere merkezli Middle East Eye (MEE), bu durumun muhalefette çatlamaya neden olduğunu yazdı. MEE, “Kılıçdaroğlu’nun mülteci karşıtı politikasına karşı çatlaklar ortaya çıkıyor” okurlarının karşısına çıktı. Haberlerde, “Birkaç üst düzey yetkili, muhalefetin şiddetli mülteci karşıtı söylemini gerekçe göstererek Gelecek partisinden istifa etti”ifadesi yer aldı.

“TÜRKİYE’DE SEÇİMLER NEDEN DEĞERLİ?”

“Türkiye seçimleri neden değerli?”sorusunu soran ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, Türkiye’nin stratejik önemine vurgu yaparak şu değerlendirmede bulundu: “Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan ve Karadeniz’e erişimi kontrol eden Türkiye stratejik bir konuma sahip. ABD’den sonra NATO’nun en büyük ikinci ordusuna sahip.”

Bir Yunan gazetesinden garip manşet

Seçimi yakından takip eden Yunan gazetesi Kathimerini ilginç bir manşet attı. “Bazen köpekler havlar ve ısırır”Yunan gazetesinin manşeti, “Yunan-Türkiye ilişkilerindeki sakin orta dönemin sonsuza kadar sürmeyeceğini başından beri biliyorduk. Yunanistan ve Türkiye’deki seçimler tamamlandıktan sonra sona erecek olan dikkatli ama geçici bir anlaşmaydı. Şimdi Ankara’nın yavaş yavaş saldırganlığa döndüğünü görüyoruz. telaffuz” dedi. söz konusu. Ankara-Atina ilişkilerindeki olumlu gidişatın seçimden sonra da devam edebileceğini belirten Kathimerini, olumsuz bir senaryoya hazırlıklı olunması gerektiğini yazdı.

“ERDOĞAN KAZANACAK”

ABD CNN International haberinde, “Türkiye’deki yıkıcı depremden sonra bu, Erdoğan’ın son seçimi olabilirdi. Bunun yerine kazanmaya hazır”yorumuna yer verdi.

“AFRİKA’DA SEÇİMLER YAKINDAN İZLENİYOR”

İngiliz BBC’si, “Afrika’da Türkiye’nin seçimi neden yakından takip ediliyor?” okurlarının karşısına çıktı. Haberlerde, “Türkiye’nin Afrika’daki etkisi son 20 yılda muazzam bir şekilde arttı ve Pazar günkü cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerini kim kazanırsa kazansın, ilişkiyi bundan sonra nereye götüreceğini düşünmek zorunda kalacak.”açıklamalarda bulundu.

“ERDOĞAN’IN SEVDİĞİ”

Ukrayna merkezli Kyiv Post, “Türkiye, görevdeki Erdoğan’ın açık favori olduğu tarihi ikinci tür cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor”söz konusu.

“ÖZDAĞ VE KILIÇDAROĞLU ANLAŞTI”

“Aşırı milliyetçi lider (Ümit Özdağ), Türkiye cumhurbaşkanlığı için Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyor”Başlığıyla karşımıza çıkan The Guardian, “Zafer Partisi lideri, Kılıçdaroğlu ile mültecileri sınır dışı etmek ve Kürt belediye başkanlarını görevlerine iade etmemek için bir anlaşma imzaladıklarını söyledi.”söz konusu.

Alman ZDF ise, “Göçmen muhalefet partisi (Zafer Partisi) Kılıçdaroğlu’nu destekliyor”altyazılı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu