Teknoloji

Dişli dinozorlar yok olurken dişsiz kuşlar nasıl hayatta kaldı?

Günlük hayatımızın alışılmış bir parçası olan kuşların, yaklaşık 160 milyon yıl önce dinozorlardan türediği düşünülüyor. Aslında kuşlar ve dinozorlar yaklaşık 100 milyon yıl birlikte yaşadılar. Kuşların, velociraptor da dahil olmak üzere tüylü theropodlar veya “canavar ayaklı” dinozorlar ailesi olan dromaeosaurlar veya “koşan kertenkeleler” adı verilen makul bir dinozor kümesinden türediği varsayılmaktadır.

66 milyon yıl önce, şimdiki Meksika kıyılarında bir asteroit Dünya’ya çarptığında, dinozorların nesli tükendi. Ancak bazı kuşlar hayatta kaldı.

Kuşların tarihi konusunda uzman bilim insanları, yaptıkları araştırmayla kuşların neden aynı olay sırasında yok olmadıklarını anlamaya çalışıyorlar. Fosiller gibi ipuçlarını ve uzun zaman önce Dünya’daki yaşamın diğer kanıtlarını bir araya getiriyorlar. Bilim adamlarının kuşların neden hayatta kaldığına dair bazı fikirleri var, ancak kesin bir cevap henüz belirlenmedi.

Kuşların bugün dişleri yok. Bunun yerine, yemek ve içmek için birçok şekil ve boyutta gagaları vardır. Ancak dinozor zamanlarında bazı kuşların dişleri yokken, birçoğunun dişleri vardı.

Asteroit Dünya’ya çarptıktan sonra, dişleri olan tüm kuşların nesli tükendi. Ama dişsiz olanlardan birden fazlası yaşamaya devam etti. Bazı bilim adamları, bu kuşları hayatta tutan şeyin diş eksikliği olduğunu düşünüyor.

İlk dişsiz kuşların fosilleri, onların bitki bazlı yiyecekleri, özellikle de kabuklu yemişleri, meyveleri ve tohumları daha fazla yiyebildiklerini gösteriyor. Bu, diğer hayvanları yemeye dişli kuşlardan daha az bağımlı oldukları anlamına gelir.Bazı bilim adamları, diyetteki bu farklılığın asteroit çarpmasından sonra çok büyük bir avantaj haline geldiğini düşünüyor.

Asteroit Dünya’ya çarptığında, muazzam tsunamilere ve depremlere neden oldu. Çarpışmadan kaynaklanan büyük bir sıcak hava dalgası, asteroitin çarptığı yerin yakınında büyük orman yangınlarına neden oldu. Takip eden aylarda toz, Dünya’yı çevreleyen hava tabakasını büyük ölçüde doldurdu. Güneşi bloke ederek bitkilerin büyümek için kullanabilecekleri yüzeye daha az ışık ulaşmasına neden oldu.

Bu değişiklik, kuşların yiyecek bulmasını zorlaştırdı, çünkü birçok hayvan türü öldü ve bitkiler yeterli güneş ışığını almakta zorlandı. Ancak toprağı gagalayarak gömülü tohumları veya yemişleri bulabilen kuşların, bir cins olarak hayatta kalma becerinizde ihtiyaç duydukları farklılığa sahip olmaları mümkündür.

Elbette dişsiz kuşların hayatta kalmasına ve dişli kuzenlerinin yok olmasına neden olan başka faktörler de olabilir ve şans bunların ortasındadır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu