Haber

CHP Milletvekili Tanrıkulu, Diyarbakır’da depremden etkilenen esnafın ayrımcılığa uğradığını iddia etti

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, depremden etkilenen Diyarbakır esnafına kredi geri ödemelerinde ayrımcılığa uğradığını iddia etti.

Tanrıkulu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından afet bölgesi ilan edilen bölgelerde iş yeri zarar gören esnaf ve sanatkarlara kredilerini 6 ay daha faizsiz erteleme fırsatı verildiğini hatırlattı.

Diyarbakır’ın depremden etkilenen iller arasında orta sıralarda yer aldığını belirten Tanrıkulu, “Diyarbakır bu kararnamenin dışında tutuldu. Diyarbakır’daki esnafın Halk Bankası’na borcu varsa bu ertelenmez. Diyarbakır’a uygulanan bu ayrımcılığı kınıyorum. Diyarbakır’daki esnaf da perişan durumda. Diyarbakır’ın da bu kapsama alınmasını talep ediyorum.” dedi.

Tanrıkulu, Anzele Mahallesi’nde de kamulaştırmanın aceleyle yapıldığını belirterek, kamulaştırma bedelinin 60 bin lira olarak belirlendiğini ve vatandaşların mağdur edildiğini iddia etti.

Sur ilçesinde 2016 yılından itibaren yeniden yapılanma çalışmalarının sürdüğünü anlatan Tanrıkulu, “Dört ilçe ile ilgili bir çalışma yok. Sadece kar amaçlı çalışmalar var. Yeni bir çalışma yapılması gerekiyor.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu