İş

Türkiye’den dost ve müttefiklere sinyal: Dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olacağız

Türk savunma sanayisinde geliştirilen yeteneklerin tüm ekosistemle buluşmasını sağlayan Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi’nin 8’incisi ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Haluk Görgün burada yaptığı konuşmada, sanayi olmadan ekonomik güçten, savunma sanayi olmadan ekonomik ve siyasi bağımsızlıktan bahsetmenin mümkün olmadığını söyledi.

Savunma sanayinin bir bütün olarak sanayileşmenin ve kalkınmanın önemli bir parçası olduğuna dikkat çeken Görgün, savunma sanayinin kendine özgü ürünleriyle, ihracatıyla, ana yüklenicileriyle, alt yüklenicileriyle, KOBİ’leriyle, araştırma kurumlarıyla ülkenin en değerli parçalarından biri olduğunu ifade etti. ve üniversiteler. Görgün, “Bugün savunma ürün ve hizmetlerimiz hem güvenlik güçlerimize hem de farklı coğrafyalardaki dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerine başarıyla ulaştırılmaktadır. Ülkemiz savunma sanayinde pazar değil, aktör haline gelmiştir.”söz konusu.

En büyük amaçları savunma sanayisinde “Tam bağımsız Türkiye”Öyle olduğunu vurgulayan Görgün, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geniş ekosistemimizle birlikte bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde, ülkemizin dünya savunmasında en gelişmiş 10 ülke arasında yer alma hedefine her geçen gün daha da yaklaşıyoruz. Savunma sanayii çalışmalarımızı dünyanın ilgiyle takip ettiğini söyleyebiliriz. Küresel güç istikrarının önemli unsurlarından biri olan Türkiye, her zaman barış ve iş birliğinden yanadır. Cumhurbaşkanlığı olarak, savunma sanayii çalışmalarımızın kazandığı yetenek ve bilgi birikimini daha da ileriye taşımayı hedefliyoruz. Türk savunma sanayii son 20 yılda dost ve müttefik ülkelerle işbirliklerini geliştirerek.

Dost ve müttefiklerimizin ihtiyaçlarını karşılamak, sorunlarını çözmek için bir kez değil, ömür boyu sürecek bağlar kurmak istiyoruz. Dost ülkelerle kurulan ekonomik ilişkilerin de Türkiye’nin imajına olumlu katkı sağladığını düşünüyoruz. “Aynı azim ve kararlılıkla devam ettiğimiz sürece önümüzdeki 10 yıl içinde savunma sanayinde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olacağımıza yürekten inanıyorum.”

Görgün, sektörde faaliyet gösteren yan sanayileri ve KOBİ’leri geliştirmek, teknolojik derinliklerini ve rekabet güçlerini artırmak amacıyla hedeflerine ulaşmak için çalışmalarını hızla sürdürdüklerini belirterek, bu amaçla uyguladıkları destek programları hakkında bilgi verdi.

Haluk Görgün, “Cumhurbaşkanlığı olarak savunma sanayii ekosistemini güçlendirmek ve sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla; nitelikli insan değeri ihtiyacının karşılanması amacıyla eğitim altyapısını güçlendirecek, KOBİ’ler başta olmak üzere sektör firmalarına desteğimizi sürdürecek ve devam ettireceğiz. ihracatı ve ekosistemdeki iş birliğini artırmaya yönelik çalışmalarımız var.” dedi.

ASELSAN’DAN YAPAY ZEKA YATIRIM

TSSK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeynep Öktem, kümenin 105 üyesinin Ar-Ge odaklı savunma ve havacılık sanayisine katkı sağladığını söyledi.

Üyelerinin 400’ün üzerinde Ar-Ge projesi gerçekleştirdiğine dikkat çeken Öktem, üyelerinin 2023 ihracatının 250 milyon doları aştığını bildirdi.

ASELSAN Teknoloji ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Taha Aziz, konuşmasında ihracatta çok daha agresif davranacaklarını, büyük ölçekli projelere ve katma değeri yüksek işlere daha fazla odaklanacaklarını belirtti.

Dijital dönüşümün önemli bir konu olduğunu ve yapay zeka çağının yaşandığını belirten Öktem, şöyle konuştu:

“Bütün savunma sanayi kuruluşlarımız bunun bilincindedir. Yapay zekayı mümkün olduğu kadar süreçlerimize dahil etmek ve yapay zeka konusunda ciddi bir oyuncu olmak ülkemiz, departmanımız ve ASELSAN için önemli bir hedeftir. Bazı teknolojiler ciddi ölçek, yatırım ve yatırım gerektirir. altyapı. Bunları gerçekleştirmek çok zaman alıyor. Yazılım tabanlı Teknolojilerde daha düşük gereksinimlerle bunları başarmak mümkün. Yapay zeka da böyle bir fırsat. Bundan uzak kalmamak lazım. ASELSAN, yapay zekayı işin bir parçası yaptı ASELSAN Yapay Zeka Stratejisini hazırlıyoruz. ASEL CPT dediğimiz bir projeyi de hayata geçiriyoruz. Bu tür kalıcı projelerle “Şubemize yön vermeye çalışıyoruz. Otonom teknolojiler önemli alanlarımızdır. Kuantum laboratuvarımız var. Paydaşlarımızla birlikte önemli başarılara imza atacağız.”

habertoroslar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu