Haber

Türk Akademisyen: Çin Küreselleşmenin ve Çok Taraflı İşbirliğinin Desteklenmesinde Sorumlu Bir Oyuncu

Türk akademisyen Selçuk Çolakoğlu, Çin’in çok taraflı işbirliğini ve küreselleşmeyi desteklemede sorumlu bir küresel oyuncu olarak hareket ettiğini söyledi.

Merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Yöneticisi Çolakoğlu, yakın vakitte Xinhua’ya verdiği röportajda görüşlerini paylaştı.

SES 1 (İngilizce): SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Yöneticisi:

“Karşılıklı saygı ve istişare, barış içinde birlikte yaşama ve kazan-kazan işbirliği, kapsayıcılık ve Çin tarafından desteklenen ve öne sürülen tüm bu ilkeler, çok taraflı bir çerçevede verimli küresel yönetime ulaşmanın anahtarlarıdır. Bugün Çin, çok taraflı işbirliğini ve küreselleşmeyi desteklemek için sorumlu bir küresel oyuncu olarak hareket ediyor.”

Çolakoğlu, Çin tarafından savunulan koordineli global yaklaşımların değerini vurgulayarak, tüm insanlığın karşı karşıya olduğu zorluklara da dikkat çekti.

SES 2 (İngilizce): SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Yöneticisi:

“Pandemi, tüm ulusal ekonomilerin yanı sıra küresel ekonomiyi de sert bir şekilde vurdu. Yüksek enflasyon, dengesiz gelir dağılımı, işsizlik ve diğerleriyle başa çıkmak için tek bir ulusal çözüm yok. Çin’in haklı olarak işaret ettiği gibi, dünyanın bu sorunlarına koordineli bir küresel yaklaşım getirilmesi şarttır. Yoksulluğun azaltılması, pandemi müdahalesi ve yeşil kalkınma alanlarında uygun küresel stratejiler geliştirilmeli ve işbirliği güçlendirilmeli.”

Ancak akademisyen, global işbirliğinin dünya çapında barış ve istikrara bağlı olduğunun da altını çizdi.

SES 3 (İngilizce): SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Yöneticisi:

“Askeri çatışmanın tırmanmasını önlemek ve akabinde diyalog ve istişare yoluyla barışa ulaşmak Çin için en büyük önceliktir. Bu yaklaşım, global iktisadın pandemi sonrası periyotta daha fazla berbata gitmesini önlemek için de değerlidir.

Çin, bu bağlamda yalnızca global ekonomik istikrar için değil, tıpkı vakitte global siyasi istikrar için de bir istikrar kaynağıdır. Çin siyasetleri, global işbirliği ve memleketler arası işbirliği için çok olumlu.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Ankara’dan bildiriyor.(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu