Haber

Tunus Gazeteciler Sendikası: Medya kuruluşları “seçim yayınlarında” ortak karar almalı

Tunus Gazeteciler Sendikası Lideri Muhammed Yasin el-Celasi, medya kuruluşlarının ülkedeki seçim yayınlarıyla ilgili ortak bir karar alması gerektiğini söyledi.

Tunus’ta yayın yapan özel bir radyo istasyonundaki programa katılan Celasi, seçimlere ilişkin Bağımsız Seçim Kurulunun (ISIE) ve Bağımsız Görsel-İşitsel Medya Otoritesinin (HAICA) arasındaki yetki krizine ilişkin konuştu.

Celasi, Tunus’ta kamuya ilişkin medya kuruluşlarında çalışanların “basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü” alanlarında kasvetler yaşadığını ve “hak ihlallerine uğradığını” savundu.

“HAICA ve ISIE bir araya gelip ortak karar almalı.” diyen Celasi, iki kurum ortasındaki bağın “referandumdan bu yana kötü” olduğunu aktardı.

Tunus resmi ajansından (TAP) 18 Kasım’da yapılan açıklamada, ISIE’nin 17 Aralık seçim kampanyasıyla ilgili tek otorite olduğu ve bu bahiste HAICA ile ortak karar alınmayacağı bildirilmişti.

Tunus’ta siyasi kriz

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021’de Meclisin çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırmış, 22 Eylül 2021’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek, yürütme organını tamamen kendine bağlamıştı.

Said, 13 Aralık 2021’de açıkladığı “Siyasi krizden çıkışın yol haritası” ile ülkede 25 Temmuz 2022’de anayasa değişikliği referandumuna, 17 Aralık 2022’de de erken genel seçime gidileceğini ve o vakte kadar Meclisin kapalı kalacağını bildirmişti.

Ülkede 25 Temmuz’da seçmenlerin yüzde 30,5’inin katıldığı referandumda, yüzde 94,6 “evet” oyuyla yeni Anayasa kabul edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu