Haber

Tunus Açıklarında Batan Göçmen Teknesi: 2 Ölü

Tunus açıklarında düzensiz bir göçmen teknesinin batması sonucu iki kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Tunus Ulusal Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, birliğe bağlı kıyı güvenlik ekiplerinin Gabes kenti açıklarında batan tekneden 13 kişiyi kurtardığı belirtildi.

Düzensiz iki göçmenin yaşamını yitirdiği teknede toplam 20 kişinin olduğu, geriye kalan 5 kişiyi arama çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.

İlk belirlemelere göre iki cesedin bir bebek ve 20 yaşındaki bir erkeğe ait olduğu kaydedilirken, hayatını kaybedenlerin kimlik bilgilerine yer verilmedi.

Düzensiz göçmenleri taşıyan başka bir teknenin 7 Ağustos’ta Tunus’un Şafaks eyaleti açıklarında batması sonucu 11 kişinin öldüğü, 44 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

Tunus İçişleri Bakanı Kemal el-Fiqi, 27 Temmuz’da mecliste yaptığı konuşmada, yıl başından bu yana Akdeniz kıyılarından çıkarılan düzensiz göçmenlerin ceset sayısının 901’e ulaştığını söyledi.

Fiki, 901 cesetten 36’sının Tunuslu, 267’sinin yabancı uyruklu olduğunu, oburların kimliklerinin tespit edilemediğini belirtmişti. Fiki, aynı dönemde 15 bin 327 kişinin kurtarıldığının altını çizdi.

Her yıl binlerce Afrikalı sistematik olmayan göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmak için Libya ve Cezayir sınırındaki Tunus’a geliyor.

Tunus’un güney şehirlerinde yaşayan göçmenler, fırsat buldukça teknelerle Avrupa’ya geçmeye çalışıyor.

haber-koycegiz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu