Haber

Trump’tan NATO üyelerine tehdit

Eski ABD Başkanı Donald Trump, uzun süredir şüpheyle yaklaştığı askeri ittifaka karşı en sert açıklamasını, yeniden Başkan seçilmesi halinde Rusya’yı mali yükümlülüklerini yerine getirmeyen NATO üyelerine saldırmaya “teşvik edeceğini” belirterek yaptı.

ABD’li senatörler, Rusya işgalinin ikinci yıldönümü öncesinde Ukrayna’ya yapılacak yeni yardımı tartışırken, eski Başkan Trump “ABD’yi NATO’nun diğer 30 üye ülkesini savunmaktan sorumlu tutmanın adil olmadığını” savundu.

Cumartesi günü Güney Carolina’da düzenlenen bir mitingde konuşan Trump, isimsiz bir NATO toplantısında bir devlet lideriyle yaptığı konuşmayı şu sözlerle anlattı:

“Büyük bir ülkenin başkanlarından biri ayağa kalktı ve şöyle dedi: ‘Efendim, ödeme yapmazsak ve Rusya’nın saldırısına uğrarsak bizi koruyacak mısınız? Ben de ‘Ödeme yapmadınız, bu sizin hatanız mı?’ dedim. “Söyledim. Hayır, seni korumayacağım. Aslında onları ne isterlerse yapmaya teşvik edeceğim. Ödemeniz gerek. Faturalarınızı ödemeniz gerekiyor.”

Beyaz Saray’dan Trump’a sert tepki

Beyaz Saray Sözcüsü Andrew Bates, Donald Trump’ın açıklamalarına çok sert ifadelerle yanıt verdi. Bates yaptığı açıklamada, “En yakın müttefiklerimizin cani rejimler tarafından işgalini teşvik etmek dehşet verici ve mantıksızdır. Başkan Biden, savaş çağrısı yapmak ve düzensiz kaosu teşvik etmek yerine Amerikan liderliğini güçlendirmeye devam edecek.” dedi.


Beyaz Saray, Trump’ın sözlerini “mantıksız” olarak nitelendirdi. Fotoğraf: Getty Images/AFP/A. Caballero-Reynolds

“Sınırdışı operasyonu” sözü verdi

Trump’ın sözleri, Senato’daki Cumhuriyetçilerin Çarşamba günü Ukrayna’ya yeni fon sağlanmasının yanı sıra İsrail’e yardım ve ABD-Meksika sınır krizine yönelik reformları içeren tasarıyı reddetmesinin ardından geldi.

Söz konusu tasarının Senato’da reddedilmesi, Trump’ın Cumhuriyetçi Parti üzerindeki etkisini de görünür hale getirdi.

Cumartesi günü düzenlenen mitingde bu konuya değinen Trump, tasarının reddedilmesini kutladı ve yeniden seçilmesi halinde görevdeki ilk gününde büyük bir “sınır dışı etme operasyonu” gerçekleştireceğine söz verdi.

Donald Trump, “Bu hafta her muhafazakarın kutlaması gereken büyük bir zafere daha imza attığımızı unutmayalım. Sahtekar Joe Biden’ın korkunç açık sınırlar tasarısını ezdik” dedi ve ekledi: “Tüm grup Kongre’de harika bir iş çıkardı.”

Trump ayrıca, yeniden başkan seçilmesi durumunda “Biden yönetiminin ilk gün tüm açık sınır politikalarına son vereceğini” ve “Amerikan tarihinin en büyük sınırdışı operasyonunu başlatacağını” vurgulayarak, “Başka seçeneğimiz yok” dedi.

AFP/AI,ET

DW Türkçe’ye sansür olmadan nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu