Teknoloji

TikTok’ta büyük tehlike: Ünlülerin hesapları bir bir çalınıyor

Eğer sadece bir öğrenciyseniz, TikTok sizin için arkadaşlarınıza nasıl dans ettiğinizi göstereceğiniz heyecan verici bir sosyal medya uygulaması anlamına gelebilir. Ama milyonlarca takipçisi olan dev hesaplar için TikTok, insanların kararlarını etkilemek, ürün satmak, reklam yapmak için kullanılan çok etkili bir uygulama.

Bu kadar büyük etkiye sahip bir sosyal medya uygulamasının da hacker’ların hedefinde olmaması beklenemezdi. Birkaç gündür gelen raporlar, CNN, Sony ve Paris Hilton gibi büyük kullanıcı kitlelerinin takip ettiği TikTok hesaplarının çalınmaya başladığını söylüyor.

Üstelik hacker’lar bunun için hesap sahiplerine bir link, bir fotoğraf veya şüpheli herhangi bir şey göndermiyorlar. Rapora göre kullanıcının sadece mesaj kutusunu açması, hesabının çalınması için yeterli oluyor. Dolayısıyla hacker’lar TikTok’ta çok hayati bir açık bulmuş olmalılar ve şimdi bu açığı kullanarak milyonlarca takipçisi olan hesapları çalıyorlar.

Açık kapandı mı yoksa hepimizin dans videoları risk altında mı?

TikTok şimdilik bu konuyla ilgili açıklama yapmıyor, çalınan hesaplar da sahiplerine iade edildi. Ancak açığın kapatılıp kapatılmadığı hakkında bir bilgi de yok. TikTok’un henüz sorunun sebebini bile bulamamış olması ihtimali yüksek.

TikTok yaklaşan ABD seçimleri nedeniyle şu anda ABD hükumetinin hedefinde ve bu platforma üye olan yüz milyonlarca ABD’linin oylarını etkilemek isteyen başkan adayları TikTok hesaplarından propaganda yapıyorlar. İkisi de TikTok’u kapatmak için yasalar hazırlayan Biden ve Trump, TikTok’un ABD’de yasaklanması konusunda diğerini suçlayacak kadar da TikTok kullanıcılarına şirin görünmeye çalışıyorlar.

Başkanlık döneminde TikTok’u yasaklamak isteyen Trump, şimdi seçimi kazanmak için TikTok’çu oldu

kesap-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu