Haber

Ticaret Bakanlığı’ndan aldatıcı reklama ceza

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, aldatıcı reklamlar nedeniyle 39.5 milyon lira ceza kesildiğini açıkladı.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle: “Reklam Kurumu 13 Haziran 2023 tarih ve 334 sayılı toplantısında dur diyerek geçmedi, tüketicileri aldatan ve yanıltan reklamlar da dahil olmak üzere birçok idari yaptırım uygulanarak eksikliklerini istismar etti. deneyim ve bilgi ve haksız ticari uygulamalara erişim.

Reklam Kurulu’nun bu ayki toplantısında görüşülen 219 belgeden 200’ünün mevzuata aykırı olduğu tespit edilerek, reklam ve ticari amaçlı yayından kaldırma cezasıyla birlikte toplam 9.713.552-TL idari para cezası verilmesine karar verildi. konuşma konusu uygulamalar ve 12 belgeye erişim engeli tedbiri uygulanması. verildi. Böylece yılın ilk ayında Kurul tarafından toplam 1.159 belge hakkında görüş ve değerlendirmeler yapılmış, yanıltıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 1.031 belgeye toplam 39.555.306-TL idari para cezası uygulanmıştır. ayrıca 39.555.306-TL idari para cezası ve 28 belgeye erişim. engellenmesine karar verildi.

Kurul’un 334 sayılı toplantısının ana gündem konularından biri de, vize hizmeti almak isteyen tüketicilerin inancını suistimal ederek aldatmak ve yanıltmak amacıyla faaliyetleri sonucunda tüketici mağduriyetine yol açan firmalar oldu. çeşitli ülkelerin büyükelçilik ve konsolosluklarının yetkili temsilcisi izlenimi vermek amacıyla yaratmışlardır. Bu kapsamda 8 firmanın durdurulmasına ve idari para cezasına çarptırılmasına ve ilgili internet sitelerine erişimin engellenmesine karar verildi.

Öte yandan, Heyet’in bir diğer değerli gündem maddesi ise, tüketicilerin satın alma tercihlerinde değerli bir yere sahip olan kullanıcı deneyimine ilişkin hileli ve asılsız tüketici değerlendirmeleri ve sıralama uygulamalarının, özellikle internet üzerinden kurulan mesafeli sözleşmelerde kullanılmasıdır. e-ticaret pazarlarında. Haksız rekabete ve tüketici mağduriyetine yol açacak biçimde satılan eser hakkında gerçekçi olmayan bir algı oluşmasına neden olan uygulamalar oluşturmuştur. Söz konusu fiillerde bulunanlar hakkında durdurma ve idari para cezası uygulanmasına ve ilgili internet sitelerine erişimin engellenmesine karar verilmiştir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu