Ekonomi

TCMB Başkanı Erkan ilk kez açıkladı: İlk adımında neden şahin olmadı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın son enflasyon raporu sunumunda para politikasının izleyeceği yola ilişkin değerlendirmelerinde, ilk toplantısıyla piyasa beklentilerinin paralel olduğunu söyledi. altındaBağlantım ilk kez faiz artırımı kararıyla ilgili kamuoyuna açıklama yapıyor.

Erkan, Para Piyasası Konseyi’nin ilk toplantısında faiz oranlarının piyasa beklentilerinin altına yükseltilmesi kararının nedeni olarak makro ihtiyati çerçevenin transfere uygun olmamasını gösterdi.

Erkan’ın ilk PPK toplantısı bu yıl haziran ayında gerçekleşti. Bu toplantıda PPK politika faizini yüzde 8,50’den yüzde 15’e yükseltti. Bloomberg HT anketine katılan ekonomistlerin beklentisi o toplantıda faiz oranının yüzde 25’e yükseltilmesiydi.

Erkan konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Haziran ayındaki ilk PPK toplantısında siyasi faiz yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarıldığında piyasaların beklentisi yüzde 15’in oldukça üzerindeydi. Ancak makro ihtiyati çerçeve, bankacılık sektöründe attığımız faiz artırım adımlarının transferini sağlayacak durumda değildi. Dolayısıyla atılacak her adım boşuna atılmış bir adım olacaktır.

Haziran ayında yapılan düzenlemede bankalar için KKM+TL mevduat faiz oranının yüzde 60’ın üzerinde olmasını zorunlu kılan bir oran yer aldı. Kredi akışında duraklama yaşandı.

Bir yandan makro ihtiyati çerçevenin basitleştirilmesi, diğer yandan KKM’den kaynaklanan TL likiditenin sterilize edilmesi, iç talebin seçici kredilerle dengelenmesi ama aynı zamanda ihracatın ve yatırımların makul oranda desteklenmesi, faizlerin desteklenmesi faiz artışlarının enflasyonla mücadele yoluna girebilecek şekilde gerçekleşmesini bütünsel anlayışımız olarak nitelendirebiliriz. İstediğimiz bir süreç. Bunu da sürdüreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu