Haber

Sarıyer’de kilise saldırısı: İki cinayet zanlısı yakalandı

İstanbul Sarıyer’deki İtalyan Santa Maria Kilisesi’ndeki Pazar ayini sırasında silahlıydı.

Törene katılan Tuncer Murat Cihan’a maskeli iki kişi silahlı saldırı düzenledi.

Saldırının ardından Cihan hayatını kaybetti.

İlk açıklama Bakan Yerlikaya’dan geldi

Saldırıya ilişkin ilk açıklama İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yapıldı.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyuran İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, şunları söyledi:

Sarıyer Büyükdere Mahallesi’ndeki Santa Maria Kilisesi’ndeki ayin sırasında CT maskeli 2 kişinin silahlı saldırısına uğradı ve maalesef hayatını kaybetti. Konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatılırken, saldırganların yakalanmasına yönelik çalışma başlatıldı. Bu alçak saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

“Failler yakalanıp yargılanacak”

Daha sonra İstanbul Valisi Davut Gül de bir açıklama yaparak konuyla ilgili son durumu paylaştı.

İstanbul Valisi Davut Gül, tek bir kişiye saldırının gerçekleştiğini belirterek, şunları söyledi:

Hepimize başsağlığı diliyorum. 52 yaşında bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Polis ve savcılığımızın soruşturması devam ediyor. Yaralanan yok, yalnızca bir kişi saldırıya uğradı. İçeri girdiler ve ölen kişiye saldırdılar. İçişleri Bakanlığımızın açıklaması olayı özetlemektedir. Diğer paylaşılan bilgilere itibar etmeyelim. Olay çok yeni. Herkes görevini yapıyor. Failler yakalanıp yargılanacak. Cumhurbaşkanımız olayın takipçisi.

Bir kişi gözaltına alındı

Yapılan açıklamaların ardından polis ekipleri soruşturmalarını yoğunlaştırdı.

Yapılan incelemeler sonucunda saldırganlardan biri polis ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

Her iki şüpheli de yakalandı

Polis diğer şüpheliyi yakalamak için çalışmalarını sürdürüyordu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, aranan saldırganın yakalandığı mesajını paylaştı.

Bakan Yerlikaya şu açıklamalarda bulundu:

“Kahraman polisimizi tebrik ediyorum”

“Bu sabah Sarıyer Santa Maria Kilisesi’nde Pazar ayininde Tuncer Cihan isimli vatandaşımızın ölümüne neden olan iki cinayet zanlısı yakalandı. Failleri tespit edip yakalayan İstanbul Emniyetimizi ve kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. “Hayatını kaybeden vatandaşımızın ailesine ve yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum.”

“DEAŞ üyesi olduklarını değerlendiriyoruz”

Bakan Yerlikaya, kilisedeki saldırıya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“Kiliseye düzenlenen saldırıda Tuncer Cihan isimli vatandaşımız hayatını kaybetti. Menfur saldırının ardından polisimiz geniş çaplı soruşturma başlattı. Şu ana kadar 30 farklı adrese baskın yapılarak 47 kişi gözaltına alındı.

Her iki cinayet zanlısı da yakalandı. İkisi de yabancı kökenli. DEAŞ üyesi olduklarını değerlendiriyoruz.

Şunun altını çizmek isterim değerli basın mensupları, medeniyetimizin baş tacı olan İstanbul’umuz yüzyıllardır farklı din ve mezheplere ev sahipliği yapmıştır ve yapmaya da devam edecektir.

Biz buna Türkiye’nin barışı diyoruz, ülkemizin huzurunu bozmaya çalışanlara, teröristlere ve onların işbirlikçilerine, ulusal veya uluslararası suç merkezlerine, birlik ve beraberliğimizi amaç edinenlere asla tolerans göstermeyeceğiz.

Hayatını kaybeden vatandaşımızın ailesine ve yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum, son olarak bölücü tören örgütü başta olmak üzere her türlü terörle mücadele ediyoruz.”

Saldırı anı kameraya yansıdı

Görüntülerde tören başladıktan sonra bir kişinin içeri girdiği görülüyor.

Bu şahıs içeri girmeden önce cemaatin sanki bir ses duymuş gibi davrandığı anlaşılmaktadır.

Bazı cemaat üyeleri kapıya bakıyor. Muhtemelen hayatını kaybeden Murat CT olduğu iddia edilen kişi, girişin sağındaki sıralara yaklaşıyor, saldırganlardan biri de kapısında bulunuyor.

Bu sırada ikinci saldırgan muhtemelen havaya ateş ediyordur. Saldırganlardan biri doğrudan Murat CT’ye yönelerek kafasına vuruyor veya ateş ediyor. Murat CT’nin yere düşmesi üzerine saldırganın tekrar ateş ettiği tahmin ediliyor.

Cemaat panik içinde kiliseyi terk eder. Bazı cemaat üyeleri sıraların altına saklanıyor. Saldırganlardan biri kapıda beklemeye devam ederken, ikinci saldırgan ise sıraların ortasına geliyor. Bir süre sonra iki saldırgan kiliseden ayrılır.

İki savcı atandı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını belirtti. “Olayın aydınlatılması için bir başsavcı yardımcısı ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirildi.”Bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan taziyelerini iletti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırıyla ilgili Sarıyer Kaymakamı Sayın Ömer Kalaylı, Santa Maria İtalyan Kilisesi Rahibi Sayın Anton Bulai ve Polonya’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Witold Lesniak ile telefon görüşmesi yaptı.

Tüm camiaya başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileten Erdoğan, faillerin bir an önce yakalanması için gerekli adımların atıldığını belirtti.

Yayın yasağı getirildi

Santa Maria Kilisesi’nde sabah saatlerinde meydana gelen olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sürüyor.

Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında saldırıyla ilgili yayın yasağı talep etti.

Talebi değerlendiren İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, olayla ilgili tüm görsel-işitsel ve sosyal paylaşım sitelerine yayın yasağı getirilmesine karar verdi.

Santa Maria Kilisesi’nin Tarihi

Saldırının gerçekleştiği kilisenin uzun bir geçmişi var. Meryem Ana’nın Doğuşu Kilisesi veya Santa Maria İtalyan Latin Katolik Kilisesi (İtalyanca: Convento Natività della BV Maria di Büyükdere), İstanbul’un Sarıyer ilçesinin Büyükdere semtinde yer almaktadır.

Boğaz’da bulunan tek Latin Katolik Kilisesidir. Yapımına 1864 yılında başlanmış ve 1866 yılında ibadete açılmıştır.

Mimar Gaspare Fossati tarafından Neoklasik tarzda, iki katlı, bazilika planlı bir kilise olarak tasarlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu