Sağlık

Samsun Şehir Hastanesi’nin yüzde 75’i tamamlandı

Sağlık Bakanlığı’nın öz kaynaklarıyla yapımı devam eden Samsun Şehir Hastanesi’nin 2023 yılı Aralık ayında teslim edilmesi planlanıyor.

Canik ilçesinde inşa edilen hastane 651 tek yataklı, 197 ağır bakım, 16 mahkum ve 36’sı palyatif olmak üzere toplam 900 yatak, 275 poliklinik, 43 dayanak alanı olacak biçimde projelendirildi. Kırk ameliyathane, 1 hibrit ameliyathane, 5 fizik tedavi ünitesi, ileri seviye patoloji laboratuvar ve başka özellikli ünitelerin yer alacağı, sarsıntı izolatörü, güneş güç sistemine sahip hastanenin 300 araçlık açık, 1503 araçlık kapalı otopark alanı olacak.

Samsun Vilayet Sıhhat Müdürü Muhammet Ali Oruç, hastanenin inşaat çalışmasının süratle devam ettiğini söyledi. Hastanenin kaba inşaatının yüzde 75-80 düzeyine geldiğine işaret eden Oruç, şu bilgileri verdi:

“Hastanenin birinci kulesinin kaba inşaatı bitti. İkinci kulenin de dörtte üçü bitti. Şu anda iç kısımda arkadaşlar ayrıntılı biçimde çalışmalarını yapıyorlar. Çok kısa bir vakitte kent hastanemizin silüetini büsbütün görmüş olacağız. Hastanemiz 900 yataklı, bunun içinde 200 tane ağır bakım yatağı, 40 tane ameliyathanesi olan ve üst seviye aygıtlarla donatılmış Karadeniz Bölgesi’ne hizmet verecek çok nitelikli bir hastane olacak. Biz de sıhhat hizmetlerimizi üst seviyede burada vermiş olacağız.”

Akıllı bina olaraktasarlandı

Oruç, hastane binasının üst düzey cihazlarla donatılacağına işaret ederek, “Bina imalinde zelzele izolatörü de kullanıldı. Yaklaşık 1000 civarında sarsıntı izolatörümüz var. Binamız akıllı bina olarak tasarlandı ve o denli hizmet verecek” diye konuştu.

Samsun Şehir Hastanesi’nin çevreci bir hastane olacağını da dile getiren Oruç, “Hastanelerde tıbbi atık çok oluyor bunun için sıfır atık konusunda ayrıntılı çalışmamız var. Sıfır atığa uygun halde çevreci bir hastane olacak.” ifadesini kullandı. Oruç, hastanenin kendi bölgesinin dışında bölge ülkelerden de hasta alabileceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Hastanemizin onkoloji altyapısını çok güçlendiriyoruz başka taraftan tüm branşlarımız olacak, bayan doğum, çocuk, genel cerrahi, plastik cerrahi üzere. Yani her alanda polikliniklerimiz olacak ve burada üst seviyede bir sıhhat hizmeti sunacağız. Kırk ameliyathane içinde 5 tanesi kalp damar cerrahi alanında özel ameliyathanemiz olacak. Münasebetiyle hem bölgemizin yükünü kaldırabilen, bölge ülkelerine dahi hizmet verebilen büyük bir hastane yapılmış oluyor. Şu anda 310 bin metrekare kapalı alan üzerine planlanmış, 900 yatağı ve 200’ü ağır bakım yatağı olan bir hastanemiz. 234 bin metrekare alan içine konuşlanmış otoparkları, hobi alanları, toplumsal alanları, kreşi ile sahiden üst seviye bir hastane olmuş olacak.”

Hastanede hiperbarik oksijen sisteminin de olacağını vurgulayan Oruç, hastanede klâsik tamamlayıcı tıp uygulamalarının yapılacağını da kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu