Ekonomi

RFK Jr, reklamın yayından kaldırılması nedeniyle Meta’ya dava açtı

ABD başkanlığı için bağımsız aday olan Robert F. Kennedy Jr, American Values 2024 super PAC ile birlikte Facebook’un ana şirketi Meta Platforms (NASDAQ:META)’a karşı seçimlere müdahale iddiasıyla yasal işlem başlattı. Bugün San Francisco’daki bir federal mahkemede açılan davada Meta, Kennedy’nin hayatını anlatan 30 dakikalık bir videoyu kaldırarak ve kullanıcıların Facebook, Instagram, Threads ve WhatsApp’ı içeren platformlarında bu videoyu görüntülemesini, paylaşmasını veya bağlantı vermesini engelleyerek siyasi bir reklamı sansürlemekle suçlanıyor.

“Bobby Kennedy Kimdir” başlıklı ve aktör Woody Harrelson tarafından seslendirilen söz konusu video, Kennedy’nin geçmişine, çevre hukuku kariyerine, aşılar ve hükümetin COVID-19 salgınına tepkisi konusundaki tartışmalı görüşlerine bir bakış sunuyor. Meta’nın videonun yanlışlıkla engellendiğini ve hatanın fark edilmesinin ardından geri yüklendiğini iddia etmesine rağmen, dava içeriğin kullanıcılar için erişilemez olmaya devam ettiğini iddia ediyor.

Aşılarla ilgili yanlış bilgiler paylaştığı için daha önce YouTube ve Instagram’dan men edilen Kennedy, aşı karşıtı olarak nitelendirilmesine itiraz ediyor ve aşıların daha kapsamlı testlerden geçirilmesini savunuyor. COVID-19 aşısı ve tecrit önlemleri konusundaki tutumu medyanın ilgi odağı oldu.

Yasal şikayet Meta’nın seçim sürecini etkilemek için platformunun yeteneklerini kullandığı iddiasını eleştiriyor ve şirketin kullanıcıları yasal olarak tehdit edebileceği ve bir başkan adayını desteklemek ya da karşı çıkmak için içeriği sansürleyebileceği varsayımıyla hareket ettiğini belirtiyor. Meta devam eden dava hakkında yorum yapmamayı tercih etti.

Reklamın kaldırılmasıyla ilgili tartışmalar sosyal medyada da yankı buldu ve bir başka sosyal medya platformunun sahibi olan Elon Musk da videoyu paylaşarak izlenmesini destekledi. Kennedy’nin Facebook’taki orijinal paylaşımı yaklaşık 10.000 beğeni toplarken, Musk’ın kendi platformundaki yeniden paylaşımı yaklaşık 84.000 beğeni aldı.

Kennedy’nin Kasım ayında yapılacak seçimlerde eski Başkan Donald Trump ve görevdeki Başkan Joe Biden’a karşı yarışacağı başkanlık teklifi kamuoyundan farklı düzeylerde destek gördü. Mart ayında yapılan bir Reuters/Ipsos anketi Kennedy’nin ulusal oyların %8’ini alabileceğini göstermişti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu