Haber

Paşinyan’dan ‘Türkiye’ açıklaması: Normal ilişkiler için büyük bir fırsat var

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, hükümetin eylem planının 2022 raporunun görüşüldüğü meclis oturumunda Türkiye-Ermenistan ilişkileri hakkında konuştu.

Armenpress haber sitesine göre Nikol Paşinyan, “Ülkelerimiz arasında normal ilişkiler kurmak için büyük bir fırsat var” dedi. Ermenistan Başbakanı, Maraş depremlerini hatırlatarak, “depreme insani ve iyi komşuluk değerlerine dayalı bir mantıkla yanıt vermeye karar verdiklerinde bu fırsatın arttığını” söyledi.

‘SINIRIN TEKRAR AÇILACAĞINI UMUT EDİYORUM’

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, ‘Türk hükümeti ve kamuoyunun da Ermenistan’ın yaptıklarını bu şekilde algılayıp kabul ettiğini’ belirterek, ‘Tarihi ve ilgili konuları algılama bakış açıları değişmeseydi, biz de bir bildiri göndermeye karar vermezdik. arama kurtarma ekibi ve insani yardım “Ekibi ve yardımı için Margara Köprüsü’nü açmazdı.”

Ermenistan-Türkiye sınırının bir an önce açılmasını temenni ettiğini ve bunun iyi komşuluk ve normal ilişkilerin gelişmesine zemin oluşturacağını dile getiren Paşinyan, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan’ın Ankara ziyaretini hatırlatarak, “Mirzoyan’ın Ankara ziyareti sırasında onlarca Türk Dışişleri Bakanlığı önünde dalgalanan Ermeni bayraklarından sadece biri: “Bu bir protokol özelliği değil, umudun umutsuzlukta bulunabileceğine dair hayret verici bir farkındalıktı. Bozulan ilişkilerimizin ve yıkıcı depremin üzerine Ermenistan ve Türkiye bayrakları çekildi.” (DIŞ HABER)

simav-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu