İş

Nvidia, gelişmiş TSMC süreciyle GeForce RTX 50 serisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor

SANTA CLARA – Nvidia Corporation, TSMC’nin N5 (4N Optimize Edilmiş) gelişmiş işlem düğümünü kullanan GeForce RTX 50 “Blackwell” serisi ile grafik kartı endüstrisini yükseltmeye hazırlanıyor. Bu yeni nesil GPU’ların, mevcut Ada Lovelace’in AD102 modeline kıyasla enerji verimliliği ve transistör başına performansta önemli gelişmeler sunması ve grafik teknolojisinde büyük bir ilerlemeye yol açması bekleniyor.

Blackwell GPU’ların Nvidia’nın mevcut amiral gemisi GeForce RTX 40 serisinden daha iyi performans göstermesi beklenirken, içeriden bazıları performansta %15’e kadar artış ve güç tüketiminde %30’a kadar azalma olduğunu iddia ediyor. Bu kazanımlar, daha büyük olan ‘628 mm²’den ‘628 mm²’ye geçişe bağlanıyor. GA102, TSMC’nin yeni nesil 3nm işlem düğümüne göre daha az verimli bir düğüm üzerine kalıplanmıştır.

AMD (NASDAQ: AMD )’in Radeon RX7000 serisiyle eşleştirilecek yeni GPU’lar, DisplayPort 2.1 standardını benimseyerek ekran temas seçeneklerini artıracak. Nvidia makul bant genişliği özelliklerini duyurmamış olsa da AMD’nin iş istasyonu kartlarının şu anda etkileyici bir UHBR20 standardı sunması dikkat çekicidir.

Yaklaşan Blackwell serisi aynı zamanda PCIe5.0’ı da içermeyi planlıyor ve tartışmalı 16 pinli güç konektörünün revize edilmiş bir versiyonunu kullanmaya devam edebilir. Güncellenen konektörün, profesyonel onarım teknisyenleri tarafından geçmiş tasarım sorunlarına ilişkin dile getirilen güvenlik endişelerini gideren gelişmiş ATX5.0 spesifikasyonuna uyması bekleniyor.

Diğer söylentiler, Nvidia’nın Blackwell SKU’larına ek çekirdekler veya GDDR7 bellek entegre edebileceğini gösteriyor ancak bu ayrıntılar henüz doğrulanmadı. Şirketin ayrıca yüksek performanslı bilgi işlem ve yapay zeka alanında oyun GPU’ları için HBM3e bellek ve GDDR7 planları da var ve bu da çeşitli segmentlerde pazar liderliğini güçlendirmeye yönelik stratejik bir hedefe işaret ediyor.

Meraklılar bu gelişmeleri heyecanla beklerken, tahminler yeni nesil GPU’ların 2024 sonu ile 2025 başı arasında bir çıkış aralığına işaret ediyor. Bu gelişmeler beklendiği gibi gerçekleşirse Nvidia’nın GPU pazarındaki ön sıradaki konumunu sağlamlaştırabilir.

InvestingPro İçgörüleri

Nvidia Corporation, gelecek GeForce RTX 50 “Blackwell” serisiyle grafik kartı endüstrisinde devrim yaratmaya hazırlanırken, InvestingPro’nun gerçek zamanlı verileri ve ipuçları aydınlatıcı perspektifler sunuyor.

InvestingPro’nun verileri, Nvidia’nın 1220,0 milyar ABD doları tutarındaki düzeltilmiş piyasa değeriyle güçlü pazar konumunu vurguluyor. F/K Oranı 118,14 olup, yatırımcıların gelecekteki karlara ilişkin yüksek beklentilerini yansıtmaktadır. 2024’ün 2. çeyreği itibarıyla, son on iki aydaki gelir artışı %9,9 gibi etkileyici bir seviyede olup, bu da güçlü bir mali performansın göstergesidir.

İki InvestingPro İpucu özellikle makalenin odak noktasıyla uyumludur. Birincisi, Nvidia’nın devam etmesi beklenen güçlü faydaları, yönetimin temettü ödemelerini sürdürmesine olanak tanıyor ki bu da yatırımcılar için olumlu bir işaret. İkinci olarak, şirketin net gelirinin bu yıl artması bekleniyor ve bu da şirketin olumlu mali görünümünü güçlendiriyor.

InvestingPro, Nvidia’nın yüksek varlık getirisi ve Yarı İletkenler ve Yarı İletken Ekipman endüstrisindeki lider oyuncu statüsü hakkında bilgiler de dahil olmak üzere çok sayıda ek ipucu sunuyor. Bunlara ve daha fazlasına erişmek için şimdi Kara Cuma’da %55’e varan indirimle InvestingPro aboneliğini düşünün.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu