Teknoloji

Nokia 5210’un Şaka Gibi Özellikleri

Tam 20 yıl öncesine gidelim. Yüzlerce megapiksel kameralar yok, toplumsal medya yok, her fonksiyonumuzu gören akıllı telefon teknolojisi yok. Hatta, bunların hepsini geçecek olursak renkli ekran teknolojisi bile tam oturmamış. O devirlerin tek bir sefiri var, o da Nokia. Dev teknoloji firması, 2000-2010 yılları ortasında ürettiği telefonlar ile arka arda ihtilal yaratıyor, günümüzle kıyaslanamayacak kadar düşük özellikli telefonlar ile yok satıyordu. Nokia 5210 ise, teknoloji devinin ürettiği ve tasarımı ile hayli tercih edilen modellerden bir tanesiydi.

Şimdi geçmişe baktığınızda, “ne bulmuşlar bu telefonda ya” diyebilirsiniz. Evet, tahminen biraz haklı olabilirsiniz. Fakat 2002 yılına nazaran epeyce teknolojik bir telefondu. Aslında bakacak olursak, o periyotlarda teknolojiden daha çok telefonların görünümü değerliydi. Açık konuşmak gerekirse, Nokia bu tarafta epey farklı dizaynlar ortaya çıkarıyordu. Renklendirmeler, kızaklı dizaynlar, gizli klavyeler ve çok daha fazlası ile Nokia favori telefon markalarından bir tanesiydi. Bugün elimizde 20 yıl evvel üretilen efsanevi model Nokia 5210 bulunuyor. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, teknolojinin derinliklerine inelim.

Nokia 5210 özellikleri:

  • 5 satır ekran
  • 92 gram ağırlık
  • 40 davet kaydı
  • Efsanevi yılan oyunu
  • 17 farklı lisan desteği
  • 750 mAh batarya

Satır değildir o ya, inçtir: 5 satır ekran

İlk olarak dayanılmaz telefonumuzun ekran dizaynıyla başlayalım. Günümüzde devasa ekran boyutlarına sahip telefonları bir kenara bıraktığımızda, 20 yıl evvelki 5 satırlık bir ekrana sahip telefon ile karşılaşıyoruz. Bu ekran renkli bir dizayna sahip olmamakla birlikte, monokrom bir yapıya sahipti. O devirlerde renkli ekranlardan daha çok monokrom ekranlar popülerdi. Renkli ekran teknolojisi, tam manasıyla ülkemizde ne yazık ki oturmamıştı.

Bu ekran dinamik font ölçüleri ile birlikte pastel orange art ışığa sahipti. Yani, ekranın gerisinde sırf bir aydınlatma bulunuyordu. Telefonu faal olarak kullanırken yahut tuş ekibinden rastgele bir tuşa bastığınızda aydınlatma etkin hale geliyordu.

Kuş kadar hafif: 92 gram ağırlık

Gelelim telefonumuzun fizikî özelliklerine. Nokia 5210’u elimize aldığımızda tam 92 gram tutuyoruz. 92 gram üzere bir tartı, tabiri caizse kuş gibi denilecek kadar az. Bu nedenle bu telefonu elinizde tuttuğunuzda, güya elinizde hiçbir şey yokmuş üzere hissedeceksiniz. Hacmi 83 cc olan 5210 modeli 105.5 mm uzunluk, 47.5 mm genişlik ve 22.5 mm kalınlığa sahip. Telefonumuzun boyutlarını göz önüne aldığımızda, ne kadar hafif ve küçük olduğunu anlayabilirsiniz.

Maksimum 40 davet kayıdı

Gelelim telefonumuzun bellek kısmına. Nokia 5210 modeli 250 adet rehber kayıdı tutabiliyordu. Yani, bir 5210 sahibiyseniz 250’den fazla kişiyi telefonunuza kaydedemiyordunuz. Şayet çok ağır bir rehbere sahipseniz, haftalık rehber temizleme rutinlerine alışkın olmanız gerekiyordu. Bununla birlikte ajanda kısmında 100 adet not kaydedebilen 5210, 10 sesli arama numarasını da kaydedebiliyordu.

Gelelim davet kayıtları tarafına. Nokia’nın efsanevi modeli 5210 toplamda 20 giden davet, 10 gelen davet ve 10 karşılıksız davet kaydı tutabiliyordu. Toplamına baktığımızda, 40 davet kaydına kadar depolayabiliyordunuz. Yeni davet geldikçe eski davetler siliniyordu.

Bir devrin efsanesi olan yılan oyunu

Gelelim günümüz telefonlarında bile farklı uygulamalar ile oynanabilen o efsanevi yılan oyununa. Nokia telefonlarının vazgeçilmezi, günümüzde bile orta ara tekrardan gündeme gelen müthiş yılan oyunu 5210 modelinde de bulunuyordu. Şayet babalarınızda yahut dedelerinizde monokrom ekran teknolojisine sahip bir Nokia modeli varsa, eminiz ki bu oyunu en az bir kere oynamışsınızdır.

Basit bir yılan oyunu bile yıllar geçmesine karşın orta ara gündeme geliyor. Aslında baktığımızda pek kolay, kolay oynanabilen bir oyun olarak görünüyor. Lakin eminiz ki herkesin o oyunla bir kıssası, uzunluk rekoru bulunuyordur. Telefonda sırf yılan oyunu bulunmuyordu. Her ne kadar ortalarında en popüleri o olsa bile, oyunların ortasında Pairs II, Space, Impact, Bantumi ve Tampon oyunları da bulunuyordu.

17 farklı lisan desteği

Depolama az olunca, kimi şeyler kısıtlı kalabiliyor. Nokia 5210 modelini toplamda 17 farklı lisanda kullanabilirdiniz. Günümüzde olduğu üzere dünya genelinde kullanılan her lisanı, ülkelere nazaran değişen lisanları kullanamıyordunuz. Bildiğiniz lisan listenin ortasında yoksa Nokia 5210 kullanmak biraz zorlaşabilirdi. Lakin elbette, Türkçe lisanını destekliyordu. Esasen o devirlerde Nokia modelleri ülkemizde epeyce ağır kullanıldığı için Türkçe’nin olmaması epey garip olabilirdi.

Nokia telefonları o devirlerde hayli önemli satış görüyordu. Hatta, 5210’dan tam bir yıl sonra tanıtılan model 1100 toplamda 250 milyonu aşkın satış yapmıştı. Bu kadar önemli satış rekorları kırılırken 5-6 lisan dayanağı ile tanıtılması saçma kalabilirdi. Her ne kadar günümüz üzere olmasa bile, 17 lisan takviyesi de az değil.

750 mAh batarya

Eski model telefonların en hoş özelliği, düşük mAh düzeylerine sahip olmalarına karşın harikulade bir kullanım müddeti sunuyor olmaları. Nokia 5210 modeli, 750 mAh büyüklüğünde bir bataryaya sahipti. Bu batarya, her ne kadar az üzere görünse bile 170 saate kadar ekran mühleti verebiliyordu. 170 saat, sanıyoruz ki günümüz akıllı telefonlarında imkansız üzere bir şey. Ayrıyeten, %100 dolu bir batarya ile aralıksız 3 saat 50 dakika boyunca telefonla konuşabiliyordunuz.

Sizler için 20 yıl evvel üretilen Nokia 5210 hakkında enteresan bilgileri listeledik. Nokia, devirlerde 5210 üzere epeyce farklı telefonlar ortaya çıkarmış. Her ne kadar temelde birebir yahut misal özellikler ile üretilseler bile, her birinin kendisine mahsus bir tasarımı bulunuyordu. Aslında Nokia’yı o devirlerde tanınan hale getiren en kıymetli etkenlerden bir tanesi de tasarımlarıydı. Sizler daha evvel Nokia 5210 kullandınız mı? Kullandıysanız tecrübelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Diğer Nokia efsanelerinin özelliklerini ise bu içeriklerimizden okuyabilirsiniz:

Aralarında bir de o periyodun en lüksü olmasıyla bilinen bir model vardı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu