Ekonomi

Küresel piyasalar olumlu seyrini sürdürüyor

ABD’de açıklanan makroekonomik veriler ekonomik aktivitenin güçlü seyrini sürdürdüğünü gösterirken, şirketlerin finansal sonuçlarının genel olarak beklenenden iyi olması hisse senedi piyasalarındaki risk iştahını destekliyor.

Dün beklentilerin üzerinde kazanç açıklayan Amerikalı yazılım şirketi Palantir’in hisselerinin yüzde 30’un üzerinde değer kazanması dikkat çekerken, medikal teknoloji şirketi GE HealthCare Technologies’in hisseleri de önceki yılın aynı dönemine göre daha iyi olan sonuçların ardından yüzde 12’ye yakın artış kaydetti. beklenen.

Fed yetkilileri dün de açıklamalarına devam ederken, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ekonominin beklendiği gibi performans göstermesi halinde bankanın bu yılın sonlarında faiz indirimine gidebileceğini ifade etti. Faizlerin erken düşürülmesinin hata olacağını belirten Mester, bu yıl üç faiz indirimine olumlu baktığını ifade etti.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de enflasyon konusunda ilerleme kaydedilmesine rağmen henüz istenen noktaya gelinmediğini, güçlü işgücü piyasasının olduğu bir ortamda ABD’nin resesyona girmekten kaçınmasının “oldukça umut verici” göründüğünü söyledi. bu yıl.

Para piyasalarında Fed’in Mart ayında faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 22, Mayıs ayı için ise yüzde 66 olarak fiyatlanıyor.

Öte yandan dün ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ticari gayrimenkul sektöründe yüksek faizler ve pandemi sonrası değişen çalışma modelleri nedeniyle ofislerin boşalması nedeniyle endişelerin olduğunu ancak durumun yönetilebilir olduğuna inandığını belirtti. .

Ayrıca New York Fed’in yayınladığı Hanehalkı Borç ve Kredi Raporu’na göre kredi kartı gecikmeleri 2023 yılında yıllık bazda yaklaşık yüzde 60 arttı.

ABD Hazine Bakanlığı’nın tahvil satışlarının ilki gerçekleşti

ABD Hazine Bakanlığı’nın bu haftaki tahvil satışlarının ilki gerçekleşti. 54 milyar dolarlık 3 yıllık tahvil ihalesinin ardından ABD 10 yıllık tahvil faizi 7 baz puan düşerek yüzde 4,09’a geriledi ve şu anda yatay bir seyir izliyor.

Altının ons fiyatı dün günü yüzde 0,5 artışla 2.036 dolardan kapatırken, şu anda önceki kapanışının hemen altında 2.035 dolardan alıcı buluyor. Brent petrolün varil fiyatı 78,5 dolar seviyesinde.

Öte yandan İsrail-Filistin savaşında ateşkes görüşmelerine ilişkin olumlu haber akışı risk algısının azalmasına yardımcı oluyor.

Dün New York Borsası’nda Nasdaq endeksi yüzde 0,07, S&P 500 endeksi yüzde 0,23 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,37 arttı. ABD’de endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni güne karışık bir seyirle başladı.

Avrupa’da gözler Almanya’daki sanayi üretim verilerine çevrildi

Avrupa borsalarında dün olumlu bir seyir hakim olurken, bugün gözler Almanya’nın sanayi üretim verilerine çevrildi.

Analistler, Avrupa’da açıklanan verilerin bölge genelinde ekonomik aktivitenin yavaşladığını gösterdiğini, ancak enflasyondaki düşmenin devam etmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dün yayınladığı Tüketici Beklenti Anketi’ne göre, tüketicilerin gelecek 12 aya ilişkin enflasyon beklentileri Aralık 2023’te bir önceki aya göre yüzde 3,5’ten yüzde 3,2’ye geriledi. Gelecek üç yıla ilişkin enflasyon beklentisi ise yüzde 2,4’ten yüzde 2,5’e yükseldi.

Son 2 ayın en düşük seviyelerine yakın seyreden euro/dolar paritesi güne 1,0760 seviyesinde yatay bir seyirle başladı.

Dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,90, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,76, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,53 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,65 arttı. Avrupa’da endeks vadeli kontratları yeni güne yükselişle başladı.

Asya hisse senedi piyasalarında karışık eğilim göze çarpıyor

Çin’de dün hükümetin devlet servet fonunun borsalardaki düşüşü önlemek amacıyla daha fazla Borsa Yatırım Fonu (ETF) satın alacağını açıklamasının etkileri sürüyor.

Japonya tarafında şirketlerin bilançoları açıklanmaya devam ederken, şirketlerin gelecek döneme ilişkin gelir ve kâr iddiaları da yatırımcıların ilgi odağında.

Ülkenin en büyük üç finans şirketi olan Mitsubishi UFJ, Sumitomo Mitsui FG ve Mizuho Financial’ın Nisan-Aralık 2023 dönemindeki net kârının bugüne kadarki en yüksek sezon kârına ulaştığı bildirildi.

Kapanışa doğru Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,1, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,3 düşerken, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,9 ve Çin’de Şangay bileşik endeksi yüzde 0,8 arttı.

Endeks seviyesi 8.890,52 puana taşındı

Yurt içinde üst üste 10. işlem gününde de alım ağırlıklı seyrini sürdüren Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,05 değer kazancıyla 8.869,14 puandan tamamlayarak günlük kapanış rekorunu kırdı. Endeks 8.890,52 puanla en yüksek seviyesine ulaştı.

Dün yatay bir seyir izleyerek günü 30,5531’de tamamlayan Dolar/TL, bugün bankalararası piyasanın açılışında 30,5970’den işlem görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu