Haber

Kılıçdaroğlu, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Programında konuştu Açıklaması

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Hangi görüşten olursak olalım, hangi kimlikten olursak olalım, hangi inançtan olursak olalım hep birlikte kadına yönelik şiddete karşı çıkmalıyız. Bu bizim hedefimiz olmalı.” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP Bayan Kolları tarafından parti genel merkezinde düzenlenen Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Gayret Günü toplantısına katıldı.

Kendisinden evvel şiddete uğramış bayanların konuştuğunu aktaran Kılıçdaroğlu, “Duygulanmamak mümkün değil, bu kadar büyük haksızlığa tahammül etmek de mümkün değil.” tabirini kullandı.

Özellikle siyasalların bunu görmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Duyması lazım. Hissetmesi lazım. Bu haksızlığı gidermesi lazım. Duyarsızlık en makûs şeydir. Duyarsızlık, haksızlığı besler, duyarsızlık şiddeti besler. Hassas olmak lazım. Yeri geldiğinde, bayanlarla ilgili çok hoş kelamlar söylüyorlar ancak yeri geldiğinde insanoğlu acımasız oluyor. Neden? Hangi münasebetle? Siyaseten her birimizin tek tek sorumluluğu var. Şiddete uğrayan bayanlar yalnızca bir partinin üyeleri değil, partisiz olan var, değişik partilerin üyeleri olanlar var, kırsalda yaşayanlar var, kentte yaşayanlar var, eşinden ayrılanlar var, evlenenler var, evlilik içinde ömrünü sürdürenler var. Hasebiyle şiddetin hayatın her alanına sirayet ettiğini görüyorsunuz. Bu meseleyle nasıl gayret edilir? Bir sıkıntıyla gayret etmek için yani o sorunu ortadan kaldırmak için sorunun muhataplarıyla oturup bir konuşmak lazım. Münasebetlerini bir bilmek lazım. Bayana yönelik şiddetin bu kadar ağır boyutlara ulaşmasının bir sebebi var. Siz bu nedenleri ortadan kaldırabilirseniz en azından asgariye indirmiş olursunuz. Az evvel uyuşturucudan kelam edildi. Bağcılar’da, İstanbul Bağcılar’da. Bir evladın, uyuşturucu müptelası olan bir evladın annesinin başını keserek sokağa atması ne demek? Türkiye’nin bu acıyı hissetmemesi mümkün mü? Nasıl oluyor da uyuşturucu baronları Türkiye’nin bütün coğrafyasında at koşturabiliyorlar?”

Uyuşturucu satıcılarının öncelikle fakir ailelerin çocuklarını seçtiklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Onları evvel çantacı yapıyorlar, alıştırıyorlar ve şiddete açık bir tablo çıkıyor ortaya. Alkol bağımlılığı, bu da şiddeti artıran ögelerden birisi. İşsizlik şiddeti artıran problemlerden birisidir. Anne işsiz, baba işsiz, evlatlar işsiz, meskende ne olacak?” diye konuştu.

Erkek egemen kültürün de değişmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, kadınla erkeğin bir elmanın yarısı gibi yani eşit olması gerektiğini dile getirdi.

“Eğer bayan güzel eğitilirse toplum eğitilmiş olur”

“Eğer bayan uygun eğitilirse toplum eğitilmiş olur.” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ailede eğitimin birinci basamağı annedir. Anneden öğreniriz lisanımızı, okumayı, yazmayı. Sevgiyi, müsamahayı annelerden öğreniriz. Baba biraz otoriterdir, ben de birebir yapı içinden geldim. Babamızla biz konuşamazdık. Babamın hiçbir çocuğunu kucağına aldığını görmedim ancak ben bütün evlatlarımı kucağıma aldım. Sevdim evlatlarımı. Evvel annem yadırgadı ‘babanın yanında niçin çocuklarını kucağına alıyorsun’ diye. ‘Anne ben seviyorum çocuklarımı kucağıma almayı.’ Çocuklarım ortasında hiçbir ayrım yapmadım. Lakin bulunduğum coğrafyada, çocukluğumun geçtiği coğrafyada kız çocukları okula gitmezdi. Büyük ablam hala hayatta ve okuma yazma bilmez. Lakin ben kız evlatlarımı okuttum, onlar üniversiteye gittiler. Dünyadaki değişimi her tarafa yansıtmamız lazım. Her yere yansıtmamız lazım. Çalışma hayatında da bayanların büyük zorluklarla karşılaştığını biliyorum. Erkeğe nazaran daha düşük fiyat veriyorlar bayanlara. Bunun da önüne geçmek lazım. Biz bayan erkek eşitliği derken buna itiraz edenler var. Biz hayatın eşit olmasını istiyoruz. Ben çalışıyorsam, eşim çalışmak istiyorsa o da çalışabilmeli o da kazanabilmeli. Hayatı ortak kılmalıyız. Evlatlar ikimizin de evlatları, sevgiyse birebir sevgiyi paylaşmalıyız. Çocuklarımızı uygun yetiştirmeliyiz. Lakin bayana yönelik şiddetin giderek artması, ‘iyi hal nedeniyle veya hakimin karşısına çıktığı zaman kravat taktı, iyi hal nedeniyle biz bunun cezasını düşürelim’ asla ve asla bunların hiçbirisi olmayacak. Cezası neyse en ağır biçimde çekecektir. Bayana yönelik şiddet yapan kim olursa olsun.”

“Evladını yitiren bir annenin dramını kimsenin anlayamaz”

Dünyanın çoğu coğrafyasında kadına yönelik şiddet olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, BM’nin bugünü, kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik gün ilan ettiğini anımsattı.

Evladını yitiren bir annenin dramını kimsenin anlayamayacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Evlatla anne ortasındaki bağın ne kadar güçlü olduğunu bir erkek anlayamaz. O nedenle her anne için evlat farklı bir şeydir. Canından daha kıymetlidir. Siz anneye şiddeti uygularsanız olur mu? Bayana şiddeti uygularsanız olur mu? Sevgi varken, müsamaha varken, birlikte olmak varken, tasada kıvançta birlikte olmak varken, acıları paylaşmak varken bayana yönelik şiddet asla kabul edeceğimiz bir şey değil.” diye konuştu.

İslam inancının da kadına yönelik şiddeti asla kabul etmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Cennet anaların ayakları altındadır” hadisine işaret ederek, “Cenneti oraya indiren ve anneyi bu kadar yücelten bir inancın, bayana yönelik şiddeti alkışlaması mümkün mü? Hangi görüşten olursak olalım, hangi kimlikten olursak olalım, hangi inançtan olursak olalım daima birlikte bayana yönelik şiddete karşı çıkmalıyız. Bu bizim gayemiz olmalı.” dedi.

Şiddete uğrayan kadınların güvenlik güçlerinin yeterince kendileriyle ilgilenmediğini söylediklerini de aktaran Kılıçdaroğlu, kendisinden önce 21 yaşındaki kızını cinayete kurban veren bir annenin konuştuğunu hatırlattı.

Benzer olayların pek çok yerde olduğunu, her gün gazetelerin 3’üncü sayfalarında bu büyük dramları şöyle veya böyle okuduklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Buradan Türkiye’yi çekip çıkarmamız lazım. Sevgiyi, hoşgörüyü, egemen kılmamız lazım. Beraber yaşamanın ne kadar değerli, ne kadar güzel olduğunu bilmemiz lazım.” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Aslında bu toplumun çok güzel hasletleri var. Dayanışma kültürümüzün özünde yatan bir atasözümüz var ‘Komşu komşunun külüne muhtaçtır’ diye. Komşuluk ilişkilerimizin güzelleşmesi, beraber olmamız, birlikte olmamız, birlikte birbirimizi sevmemiz. Bir yere gittiğimizde evladımızı komşuya teslim ederiz. Bütün bunların hepsi aslında güzel hasletlerimiz. Buradan Türkiye’yi, bir biçimiyle şiddeti içselleştirmiş bir Türkiye’yi tam bilakis şiddete karşı bir Türkiye haline dönüştürmemiz lazım. Burada güç aslında bayanlarda onu da bilmenizi isterim. Sizin gücünüz sahiden de çok değerli fakat birlik olursanız, birlikte olursanız, birlikte çaba ederseniz gücünüzün farkına varırsınız. Birlikte gayret etmediğiniz için, dayanışma kültürünü gereğince ayağa kaldırmadığınız için sesiniz yeteri kadar çıkmıyor. Birlikte olmak, bir arada olmak, birlikte gayret etmek kadar pahalı bir şey yoktur. Hangi görüşten olursanız olun bu hoş coğrafyanın neresinde yaşıyorsanız yaşayın, bir yerde bayana yönelik bir şiddet varsa, Türkiye’deki bütün kadınlar o olayın üzerine gitmeli. Beraber olursanız birlikte olursanız emin olun pek çok sorunu çözmüş olursunuz. Duyarsızlıkların da farkındayım. 4 kadın kardeşimiz de yaşanan duyarsızlıkları anlattılar zaten. Bir telefon numaramız var, ‘444 82 85 YaşamHak.’ Yaşamak bir haktır, yaşatmak da bir haktır. Ben yaşamak istiyorsam benim yaşama hakkım var. Bunun korunması lazım. Yani şiddetten arınması lazım. Bir kişinin yaşama hakkı demek, onun rastgele bir şiddete maruz kalmaması demektir. Bayan kollarımız bu türlü bir teşebbüs başlattı. Bir bayan şiddete uğradığı anda buraya telefon edin hızlı bir halde. Avukat istiyorsanız derhal avukat kapınıza gelecek. Psikolog istiyorsanız, psikolog derhal kapınızın önüne gelecek ve size hizmet edecektir. Bundan emin olmanızı isterim. Birilerinin yapamadığını biz yapıyoruz. Bayan kollarımız yapıyor. Karakol mu diyorsunuz? Karakollara masraflar sizin hakkınızı savunmak için. Yargılama mı? Mahkemedeki davalara katılırlar sizin haklarınızı savunmak. Yani bir bayan dayanışması yapmanız lazım. Bayan dayanışması yaptığınız takdirde bütün kapıların nasıl açıldığını göreceksiniz.”

İktidar olmaları durumunda “aile dayanakları sigortasını” hayata geçireceklerini bildiren Kılıçdaroğlu, “Kadın personel üzere memur üzere şayet geliri yoksa düşük gelirli ise geliri minimum fiyatın altındaysa o bayanın banka hesabına her ay tertipli bir aylık yatırılacak. Bayanın fakirliğini kimse bilmeyecek. Ailenin yoksulluğunu kimse bilmeyecek. Yani kişinin onurunu koruyacağız.” diye konuştu.

Ekonomik krizin en çok kadınları vurduğunu belirten Kılıçdaroğlu, kadınlardan CHP’ye katılmalarını ve birlikte mücadele etmelerini istedi.

Kadına yönelik şiddetin bir insanlık dramı olduğunu ve bu durumdan Türkiye’yi çıkarmaları gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Çıkaracak olan sizsiniz aslında. Bu ülkenin bayanları birlik olduklarında, birlikte olduklarında… Nüfusun yarısından fazlası bayan, sandığa gidip ortak irade sergilediğiniz anda bütün dünyayı değiştirirsiniz. Türkiye’yi değiştirirsiniz. Bütün mesele beraber olmanızda, birlik olmanızda. Kadınların hareketi olarak bir ve beraber olduğunuzda, birlikte mücadele ettiğinizde… Dominik Cumhuriyeti’nde 3 bayanın verdiği gayret bugün dünya tarihine geçti. Birleşmiş Milletler o günü bayana yönelik şiddetin önlenmesiyle ilgili gün olarak ilan etti. Bakın 3 bayanın uğraşı. 1 Mayıs da o denli. Personel Bayramı deriz 1 Mayıs’a. Grev yapan bayanların yanması sonucu 1 Mayıs ilan edilmiş. Hak arayan bayanların uğraşıdır bu. Hakkınızı aramaktan vazgeçmeyin. Hak aramak kadar kıymetli bir şey yoktur. Hak aramak yalnızca sizin hakkınızı aramak manasına gelmiyor. Sizin bir hak arama talebinizi başlatmanız birebir haksızlığa uğrayan bütün bayanların sözcüsü olma pozisyonuna getirir sizi. O nedenle hak aramaktan vazgeçmeyin. Bizim misyonumuz siz hak aradığınızda size dayanak olmaktır. Sizin yanınızda durmak. Şayet bu çabayı birlikte götürebilirsek göreceksiniz ki çok farklı bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz. Acılardan arınmış bir Türkiye inşa edeceğiz.”

Şiddet gören kadınlar konuştu

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın konuşması sonrası Güllü Akman, Gülay Keyifli ve Deniz Yeşildağ, eşlerinden gördükleri şiddeti anlattı.

Daha sonra 31 gün evvel Manisa Şehzadeler’de, kendisini kaçırmaya çalışan direksiyon eğitmeni Önder Lafçı tarafından sırtından tabancayla vurulan ve 48 gün sonra yaşam mücadelesini kaybeden üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Hilal Sultan Kırgöz’ün annesi Zeynep Kırgöz yaşadıklarını aktardı.

Toplantı sonunda CHP Bayan Kollarının bir müddet evvel başlattığı kampanya kapsamında 100 bininci bayan üyeye rozeti CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından takıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu