Haber

İzmit’te projeye uygun hareket etmeyen işyerinin sözleşmesi feshedildi

KOCAELİ (İGFA) – İzmit Belediyesi Encümen toplantısında Yahya Kaptan Mahallesi Salkım Söğüt Caddesi numara 64 adresinde bulunan David People isimli işyerinin mukavelesi, Cumhur İttifakı üyelerinin şerhine karşın oy çokluğu ile feshedildi. 2016’da Yiğitbay Metal Geri Dönüşüm firmasına 10 yıllığına kiraya verilen alanda kontrattaki projeden daha farklı bir proje yapıldığı tespit edildi.

2016 yılında yap işlet devret modeli ile kiralanan 255 metrekarelik alandaki iş yerinin 1900 metrekarelik alanı kullandığını tespit eden İzmit Belediyesi projenin uygun hale getirilmesi tarafında bildirimde bulundu. Kiracının projeyi 2016 yılındaki mukaveleye uygun hale getirmemesinden ötürü da kontrat feshedildi.

KAMU ZİYANININ ÖNÜNE GEÇİLDİ

Eğer 2016 yılında ihale edildiği vakitte 1900 metrekare yapı alanı yapılabilir kuralları ile ihaleye çıkılsaydı İzmit Belediyesi çok önemli bir gelir elde edebilirdi. Yahya kaptan üzere kıymetli bir bölgede 10 dönüm arazi ve yaklaşık 2 bin metrekarelik bir yapı formunda ihale yapılsaydı birçok istekli ihaleye katılır ve belediyenin de önemli bir gelir etme etmesi sağlanırdı.

İzmit Belediyesi bu fesih kararıyla önemli bir kamu ziyanının önüne geçmiş oldu.

Sözleşmesi feshedilen iş yeri ise son devirde bilhassa İzmit Belediyesini güç durumda bırakmak ismine işyerini işletme ruhsatı olmaksızın müsaadesiz halde açtı. Ve mukavele kurallarına uyulmadığı taktirde belediyenin süreç yapacağı kendilerine bildirilmesine karşın vatandaşlara durumu bildirmeden birçok üyelik aldı. Vatandaşların berbat niyetli işletmelere karşılık kandırılmamaları açısından bu duruma dikkat etmesi gerekiyor. Yapı alanı mukaveleye uygun hale getirilmediği için mukavelesi feshedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu