Haber

İsrail’in Han Yunus’a saldırısında 22 Filistinli hayatını kaybetti

İsrail’in, Gazze Şeridi’nin güneyinde abluka altında bulunan Han Yunus kentindeki Ebu Şimale ailesinin ikametgahına düzenlediği baskında 22 Filistinli öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Gazze İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “İşgalcilerin Han Yunus’ta bombardımanı sonucu 22 şehidin naaşı, Ebu Şimale ailesinin yaşadığı konut ve çevresindeki enkazdan çıkarıldı. 100’den fazla yaralı var.” ifadelerine yer verildi.

Görgü tanıkları, İsrail’in bölgeyi bombalamasının bölgedeki Filistinlilerin mülklerine büyük zarar verdiğini bildirdi.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir baskın başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlarda 2 bin 704’ü çocuk, 1584’ü kadın ve 364’ü yaşlı olmak üzere ölü sayısının 7 bini aştığını, 17 binden fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 100’den fazla Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışma bölgelerinde çoğunluğu İsrail bombardımanı nedeniyle 25 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 45 Hizbullah üyesi, 6 İslami Cihad Hareketi üyesi, 3 Hamas üyesi ve Hizbullah merkezli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 üye hayatını kaybetti. bir gazeteci ve 4 sivil. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu