Ekonomi

İhracat kısıtlamasına üreticilerden yanıt

BURSA (İGFA) – Mevcut koşullarda üreticinin ayakta kalmasını sağlayan en değerli unsurun üretilen işin bir kısmının ihracatı olduğuna dikkat çeken UYMSİB Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, “İhracat yasağı bu dönemde üretimden kaçış hızlanacak ve ihracat pazarlarının kaybedilmesine yol açacaktır. Bu karar derhal geri alınmalıdır” dedi.

Tarım Bakanlığı Gıda Denetimi Genel Müdürlüğü’nün 02 Mart 2023 tarihinde yayınladığı yazı ile deprem bölgesinde gıda arz güvenliğini sağlamak amacıyla bazı tarım ürünlerinin ihracatına getirilen kısıtlamalar üreticileri memnun etmedi. Yapılan bire bir yazıda, son günlerde marketlerde domates fiyatlarının artması ve 14 Nisan’a kadar domates ihracatının yasaklandığı belirtilirken, üretici ve ihracatçı alınan kararın israf olacağını düşündü. .

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. derhal geri çevrilmelidir. İhracatı yasaklamak yerine firmaların ihracat kapasiteleri oranında ihracat kotası belirlenerek üreticilerimizin ve elde edilen pazarların korunması sağlanmalıdır. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan yaralar açılacaktır” dedi.

İhracatın yasaklanması üretimden kaçışı hızlandırıyor

Yazgan, tek dikim domates üretiminin çok yüksek bir hasat döneminde olduğunu ve mevsimsel olarak havaların ısınmasıyla birlikte domates üretim tedbirlerinin artacağını belirterek, “Üretimde artan girdi maliyetleri nedeniyle 1 kg domates yaklaşık Faizsiz 8-10 TL. Bu sayıya hasat personeli, paketleme, nakliye ve diğer girdilerin eklenmesi üreticilerimizin ürünlerini piyasaya sunacakları rakamları ortaya çıkaracaktır. Üreticilerimizi bu maliyetler karşısında ayakta tutabilecek tek alternatif, üretilen işin bir kısmının ihraç edilmesidir. Bu dönemde ihracatın yasaklanması üretimden kaçışı hızlandıracak ve ihracat pazarlarının kaybedilmesine yol açacaktır. Bu durumun ardından nisan ve mayıs aylarında üretim tedbiri mevsim normallerinin altında olacağı için üreticilerde ağır kayıplar yaşanacağı gibi fiyatlar da mevsim normallerinin üzerinde olacaktır.

Edinilen pazarları bir günde kaybetmek söz konusudur.

Deprem felaketi nedeniyle ağır hasar gören Hatay’ın Adıyaman bölgesinden gelen ihracat paketleme evleri ve seralarda toplama faaliyetlerinde on binlerce işçinin istihdam edildiğini vurgulayan Yazgan, bölgeye az da olsa merhem verildiğini söyledi. yaralar. Yazgan, alınan karar sonucunda ihracatçı firmaların işçilerini işyerlerinden çıkarmak zorunda kalacağının ve ciddi yaralanmaların yeterince artacağının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzun emeklerle kazanılan uluslararası pazarlarımızda en değerli beklentimiz tedarikçi ülkelerin arzının sürdürülebilir olmasıdır. Bu kararla elde edilen piyasaların bir günde kaybedileceğini söylemek söz konusu. Kaldı ki İspanya, Yunanistan, Fas, Tunus gibi rakip ülkelerimiz bu pazarlara girdiğinde bir daha yerimizi alamayacağız. Bu pazarların kaybedilmesi, gelecek yılın üretim planlamasını önemli ölçüde etkileyecektir. 14 Nisan’da ihracat açılsa bile yabancı zincir marketler diğer tedarikçi ülkelerle anlaşma yapacak ve Türkiye’nin dönüşü uzun yıllar alacak. Ayrıca rakip üretici ülkeler, özel ve uzun vadeli anlaşmalar yapmadan eserlerini üretmeyeceklerdir. Bağlayıcı olmak için durumu fırsata çevirecekler.”

Sektör ağır zarar görecek, tahsilat kaybı olacak.

Zincir marketlerin Türkiye’de taahhüt altında bulunan ihracatçı ve üreticilere ağır sorumluluklar yüklediğine işaret eden Yazgan, “İzin verildiğinde ihracat yapabilen ihracatçı firma sayısı ciddi anlamda azalacak ve sektör ağır zarar görecektir. . Ayrıca durdurulan ticari faaliyetlerdeki ticari alacaklarda da ciddi tahsilat kayıpları yaşanacaktır. Halihazırda işletmelerde taahhüt edilen ve dış pazarlar için hazırlanan ürünlerin şu anda yasak kapsamında olması milyonlarla ifade edilen değer kaybına neden olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu