Ekonomi

Hong Kong’da kripto paralarla ilgili örnek bir karar alındı

Investing.com – Kripto para birimlerinin tanımı ülkeler için en büyük sorunlardan biri. Ülkeler, kripto varlıkları tanımlamakta zorluk çektikleri için düzenleme konusunda da ilerleme kaydedemiyor.

Hong Kong mahkeme ise kripto para birimlerinin tanınması konusunda emsal bir karar alarak kripto varlıklar için değerli bir karar verdi. Hong Kong Yüksek Mahkemesi, iflas etmiş Gatecoin borsası tarafından tutulan kripto para birimleri ile ilgili dava sürecinde bu varlıkları menkul kıymetler ve gayrimenkuller olarak tanımlamıştır. Böylece Hong Kong Yargıtay kararı ile özerk bölgede bir ilk yaşandı ve kripto paralar bir varlık sınıfı olarak kabul edildi.

Mart 2019’da tasfiye edilen Gatecoin’in kayyumu, şirket bünyesinde tutulan kripto para birimlerinin akıbeti hakkında mahkemeden rehberlik talep etti. Mahkeme, borsadaki fonların alacaklılara ait olmadığına, borsadaki kripto varlıkların mülk olarak kabul edildiğine karar verdi.

Davayı takip eden Hong Kong’daki hukuk firması Hogan Lovells, hakimin kararının aynı zamanda kripto para birimlerinin yasal olarak karşı taraf adına tutulabilecek bir varlık olarak kabul edildiği anlamına geldiği yorumunu yaptı.

Ayrıca mahkeme hakimi kararını açıkladıktan sonra şehir devletinin mal tanımının kapsam açısından geniş bir anlamı olduğunu eklemiştir. Karar hakkında yorum yapan Hogan Lovells, kripto para birimlerinin Hong Kong’daki hisse senetleri gibi maddi olmayan varlıklarla eşitlendiğini doğrulamanın özerk bölgeyi diğer ülkelerle aynı seviyeye getirdiğini söyledi.

Hong Kong kripto para sektörü ile ilgili son gelişmelerde adından söz ettirmeye başlamıştır. Kripto merkezi olmayı hedefleyen ülke yetkilileri, son aylarda bu hedef doğrultusunda çalışıyor. Hong Kong Yüksek Mahkemesi’nin bu kararı, şehir devletinin kripto hedefleri ile uyumludur.

Author: Günay Caymaz

haber-bahcesaray.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu