Haber

Güney Kore ve Almanya, Kuzey Kore’ye karşı mücadelede iş birliğini güçlendirecek

Güney Kore ve Almanya, nükleer silahlanmayı sürdüren ve özellikle savunma alanında istikrarlı bir tedarik zinciri oluşturan Kuzey Kore ile yürütülen çalışmalarda işbirliğini güçlendirme mesajı verdi.

Japonya’da düzenlenen G7 liderler zirvesinin ardından ülkesine dönen Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, başkent Seul’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz’u ağırladı.

Yoon, Scholz ile düzenlediği ortak basın toplantısında, artan küresel ekonomik istikrarsızlık ve jeopolitik çatışmalar karşısında dış ticarete bağımlı iki ülke olarak Güney Kore ve Almanya’nın özellikle savunma alanında daha güçlü bir tedarik zinciri iş birliğine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Yoon, Kuzey Kore’nin artan nükleer faaliyetlerinden uzaklaşması için diplomatik çabaların sürdürülmesi ve uluslararası topluma “Kuzey Kore’nin provokasyonlarından hiçbir kazanç elde edemeyeceği” yönünde güçlü bir açıklama yapılması konusunda hemfikir olduklarını vurguladı.

İki lider, özellikle yüksek teknoloji ürünleri, yarı iletkenler ve hidrojen projeleri dahil olmak üzere yeşil enerji ve savunma alanındaki ticari çıkarları geliştirmeye kararlıdır.

Japonya’nın ev sahipliğinde ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Kanada, İtalya ve Avrupa Birliği (AB) liderlerinin katılımıyla 19 Mayıs’ta başlayan G7 Zirvesi bugün sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu