Ekonomi

Ekonomist: Dünya ekonomisinin enflasyon sorunu hafifliyor

Küresel ekonomik görünüm, koronavirüs salgını ve Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle zor olmuştur.

Londra merkezli The Economist dergisi, üç kaotik yılın ardından, yatırımcıların dünya ekonomisi hakkında “neşeli” olmak için birçok nedeni olduğunu yazdı.

İngiliz dergisi: Piyasalar neşeli

“Dünya ekonomisinin enflasyon sorunu hafifliyor”başlıklı analizde, ABD’de enflasyonun düştüğü ve fiyat artışının resesyona girmeden kontrol altına alındığı “yumuşak iniş” umutlarının arttığı belirtildi:

Şans, çoğunlukla ılık geçen kışın enerji fiyatlarının düşmesine neden olduğu Avrupa’ya gülümsedi. (Çin Devlet Başkanı) Xi Jinping’in yıkıcı ‘sıfır koronavirüs’ politikasından sağ kurtulan Çin ekonomisi toparlanmaya hazırlanıyor. Piyasalar mutlu.

Hisse senedi fiyatları yükseliyor

Amerikan hisse senetlerinin S&P 500 endeksinin yılbaşından bu yana yüzde 5 arttığı, Avrupa ve gelişmekte olan piyasalarda hisse senedi fiyatlarının daha da yükseldiği kaydedildi.

Gözden kaçırma Fed’in faiz artırımını yavaşlatması bekleniyor Haberin Detayları

Fed faiz indirimi beklentisi

2021’de kârı artan şirketlerin fiyatların daha fazla yükselmesine gerek kalmadan hızlı ücret artışını karşılayabileceklerini umdukları da detaylandırıldı.

Öte yandan, piyasaların ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından bir yıl içinde faiz indirimlerine başlamasının beklendiği belirtildi.

aricakajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu