Ekonomi

Dünya Bankası’ndan küresel ve Türkiye büyüme tahmini

Dünya Bankası bugün yayınladığı raporda, 2024 küresel büyüme tahminini ocak ayında açıkladığı yüzde 2,4’ten yüzde 2,6’ya yükseltti.

Dünya Bankası, küresel ekonomi için 2025 büyüme tahminini de yüzde 2,7’de sabit tuttu.

2026 yılı küresel büyüme tahmini yüzde 2,7 oldu.

ABD için büyüme tahmini

Dünya Bankası 2024 için ABD ekonomik büyüme tahminini de Ocak’ta açıkladığı yüzde 1,6’dan yüzde 2,5’e yükseltti.

“Büyüme istikrar sağlıyor ancak zayıf hızda”

Dünya Bankası son raporunda küresel ekonomiden beklentilerini şöyle dile getirdi:

Yakın vadeli beklentilerdeki iyileşmeye rağmen küresel görünüm, tarihi standartlara göre zayıf kalmaya devam ediyor. 2024-25’te, küresel nüfusun yüzde 80’inden fazlasını oluşturan ekonomilerin neredeyse yüzde 60’ında büyümenin 2010’daki ortalamanın altında performans göstermesi bekleniyor.

“Jeopolitik gerilimler, ticaretin parçalanması”

Jeopolitik gerilimler, ticaretin parçalanması, uzun vadede yüksek faiz oranları ve iklimle ilgili felaketler gibi aşağı yönlü riskler ağır basıyor. Ticareti korumak, yeşil ve dijital geçişi desteklemek, borçların hafifletilmesini sağlamak ve gıda güvenliğini geliştirmek için küresel iş birliğine ihtiyaç var.

Gelişmekte olan ülkelerde kamu yatırımı üretkenliği artırabilir ve özel yatırımı katalize ederek uzun vadeli büyümeyi teşvik edebilir. Kapsamlı mali reformlar, dış şoklara maruz kalmanın artmasından kaynaklananlar da dahil olmak üzere, küçük eyaletlerde devam eden mali zorlukların üstesinden gelmek için gerekli.

Türkiye için büyüme tahminleri

Dünya Bankası, Türkiye için 2024 tahminini yüzde 3,1’den yüzde 3’e düşürdü.

Banka, Türkiye’deki para politikasındaki sıkılaşmanın ekonominin geneline yansıması ve makroekonomik kırılganlıkların azaltılmasına katkıda bulunmasını, bu nedenle ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 3’e gerileyeceğini öngördü.

2025 büyüme tahminini yüzde 3,9’dan yüzde 3,6’ya indirdi.

Türkiye için 2026’da güçlü toparlama öngördü

Dünya Bankası, Türkiye için güçlü iç talep ve net ihracatın etkisiyle ekonomik büyümenin devamını bekliyor. Bu nedenle Türkiye için 2026 büyüme tahmini yüzde 4,3 oldu.

Türkiye için enflasyon beklentisi

Dünya Bankası, Türkiye’de enflasyonun Merkez Bankası’nın hedefinin üzerinde kalacağını ve 2025’te ortalama yüzde 29’a düşeceğini öngördü.

Türkiye için mali açık beklentisi

Mali açığın, kısmen Şubat 2023 depremlerinin ardından rehabilitasyon ve yeniden inşaya yardımcı olma maliyetlerini yansıtacak şekilde yüksek kalmaya devam etmesi beklenmektedir.

artuklu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu