Haber

Çok uluslu şirketler 250.000 mülteciyi işe alma sözü veriyor

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından her yıl 20 Haziran’da kutlanır. Dünya Mülteciler Günüçok uluslu şirketler Avrupa’daki mülteciler için yeni bir karar aldı.

En az 40 çok uluslu şirket, sivil toplum kuruluşu Tent (Tent Partnership for Refugees) tarafından düzenlenen istihdam programı çerçevesinde Avrupa çapında 3 yılda 250.000’den fazla mülteciyi işe alma ve eğitme taahhüdünde bulundu.

Alınan karar kapsamında birçok dünya markası 13.680’den fazla mülteciye doğrudan istihdam sağlayacak ve 86 binden fazla kişiye eğitim verecek.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Kelly Clements şunları söyledi: 12 milyonu Ukraynalı olmak üzere 110 milyon kişi yerinden edildi.Yarısının Avrupa’da yaşadığını söyledi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan beri en büyük mülteci kriziClements, bunun yaşandığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Her sayı, her şeyden vazgeçip güvenlik ve savunma arayan ve bir an önce hayatını yeniden kurmak isteyen bir ailenin hikayesi. Bu yüzden şirketlerin verdiği taahhütler kesinlikle gerekli.”şeklinde konuştu.

haber-kibriscik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu