Haber

CNBC: Türkiye ve Suudi Arabistan Ukrayna’da arabuluculuk yapıyor

ABD basını, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Türkiye ve Suudi Arabistan’ın barışı sağlama çabalarını analiz etti.

Her iki ülkenin de savaşta yeni barış arabulucuları olarak ortaya çıktığı belirtildi.

CNBC televizyonunun haberine göre, Ukrayna ile Rusya arasında büyük esir takası ve Karadeniz Tahıl Anlaşması gibi deniz güvenliği anlaşmalarına ilişkin müzakerelere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın öncülük ettiği bildirildi.

Türkiye’nin özel avantajı

Ankara’nın Rusya’nın çekilmesiyle askıya alınan Karadeniz Tahıl Girişimi’ni yeniden canlandırmaya çalıştığına dikkat çekilerek, Türkiye ile ilgili şu paylaşımlar yapıldı:

NATO’nun en büyük ikinci ordusu olarak siyasi ölçeği ve Karadeniz’den Akdeniz’e tek giriş noktası olan Türk boğazları üzerindeki kontrolü, ona özel bir diplomatik avantaj sağlıyor.

Konuyla ilgili analistlerin görüşlerine yer verilen haberde, “Türkiye ve Suudi Arabistan, uluslararası gerçeklerin şekillenmesine yardımcı oluyor.”söylendi.

Ankara ve Riyad’ın Ukrayna’daki Rolü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iyi ilişkilere sahip olmaları ve aynı zamanda Batı’nın uzun süredir müttefikleri olmaları nedeniyle hem Türkiye’nin hem de Suudi Arabistan’ın “iyi konumlanmış aracılar” olarak görüldüğü vurgulandı.

Türkiye’nin yaklaşık 70 yıldır NATO üyesi olduğu, Suudi Arabistan’ın ise 80 yılı aşkın süredir ABD ile güvenlik bağını sürdürdüğü kaydedildi.

beytussebaphaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu