Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘G7’ açıklaması

Çin Dışişleri Bakanlığı, Japonya’da düzenlenen G7 Zirvesi’ne ilişkin yaptığı açıklamada, telaffuzların Pekin’e aykırı ve Çin’i ilgilendiren konularda manipülasyon içerdiğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “G7, ‘barışçıl, istikrarlı ve müreffeh bir dünyaya doğru ilerlemekten’ bahsediyor ama yaptığı, ülkeler arasındaki barışı engellemek, bölgesel istikrarı baltalamak ve diğer ülkelerin kalkınmasını baskı altına almak. Bu tür hareketlerin uluslararası geçerliliği yoktur.G7, Çin’in ciddi endişelerini göz ardı ederek, Çin üzerindeki bahisleri manipüle etmekte, Çin’i karalamakta ve ona saldırmakta, Çin’in iç işlerine vahşice müdahale etmekte ısrar etmekte, güçlü memnuniyetsizliğini ve tartışmasız muhalefetini dile getirmektedir. Zirvenin ev sahibi Japonya ve diğer ilgili taraflar” denildi.

“TAYVAN ÇİN HALKININ KENDİ SORUNUDUR”

Tayvan sorununun Çin halkının şahsi sorunu olduğunu vurgulayan bakanlık, “Tayvan, Çin’in Tayvan’ıdır. Tayvan sorununun çözümü Çin halkının kendi sorunudur ve buna Çin halkı karar vermelidir. Tek Çin ilkesi, tek Çin ilkesidir.” Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı korumak için sihirli bir araç. “G7, Tayvan Boğazı’nda barışı koruma iddiasını sürdürüyor, ancak ‘Tayvan’ın bağımsızlığına’ muhalefetinden hiç bahsetmiyor. Çin halkının ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma konusundaki güçlü kararlılığını, güçlü iradesini ve güçlü yeteneğini kimse küçümsememelidir.”

haberbasaksehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu