Haber

CHP’li Bülbül: Kurban fiyatları arttı, kesimlerde düşüş olacak

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, kurban fiyatlarındaki artış nedeniyle geçen yıla göre kesimde düşüş olacağını söyledi. Bülbül, “Kesilecek kurbanlık hayvan sayısının geçen yıla göre en az yüzde 10-15 azalacağı tahmin ediliyor. Bunlardan ders almayan AKP iktidarı üretime değil tüketime odaklı politikasını sürdürüyor. . Et yemek bir hayaldi, şimdi bir hayal oldu.”

Meclis Genel Kurulu’nda 21 Haziran’da yapılan toplantıda gündem dışı konuşan Bülbül, kurban fiyatlarının bir önceki yıla göre büyükbaş hayvanlarda 2,5 kat, küçükbaş hayvanlarda ise 2 kat arttığına dikkat çekti. . Bülbül, “AKP iktidarı üretime değil tüketime odaklı politikasını sürdürüyor. Et yemek hayal oldu, artık fedakarlık da ulaşılmaz hale geldi.” Bülbül’ün açıklaması şöyle:

“Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları artıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin verdiği bilgiye göre kurbanlıklarda yüzde 140 buçuk zam oldu. sığırda yüzde 103,9, yani ortalama kilogram fiyatı geçen yılla aynı.Bunlara göre büyükbaş hayvanda 61 lira 15 kuruştan 147 lira 7 kuruşa, 63 liradan 57 liraya yükseldi. Küçükbaş hayvanlarda 62 kuruştan 129 liraya.

En düşük kurbanlık hayvan 7-12 bin lira olurken, büyükbaş hayvanda 84 bin lira oldu. Kesilecek kurbanlık hayvan sayısının geçen yıla göre en az yüzde 10-15 oranında azalacağı tahmin ediliyor. Bunlardan ders almayan AKP iktidarı üretime değil tüketime odaklı politikasını sürdürüyor. Et yemek bir hayaldi, şimdi ise kurban kesmek bir hayal.

Kaynak: ANKA / Siyaset

sorgun-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu