Ekonomi

“Boden” memecoin’i Trump’ın esprilerinden sonra yükseldi

“Reklamın iyisi kötüsü yoktur” deyişi memecoin’ler için de geçerli gözüküyor. Hatta inanılmaz basit olsa bile.

ABD Başkanı Joe Biden‘ın adının yanlış yazılmasına gönderme yapan şaka amaçlı kripto para birimi olan Jeo Boden (BODEN), Biden’ın Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump‘ın konuyla alakalı bir soru yanıtlamasının ardından %25 oranında yükseldi.

Emlak kralı, realite TV yıldızı ve lider popülist, adını taşıyan dijital koleksiyonun sahipleri için Trump Cards NFT Galasına ev sahipliği yaptı. Yüzlerce kişi Palm Beach, Florida’daki Mar-a-Lago tatil beldesine yalnızca bu etkinlik için geldi.

Trump, spontane gelişen soru-cevap etkinliği sırasında bir katılımcının kendisine BODEN’i anlatıp 240 milyon dolarlık piyasa değerine sahip olduğunu söylemesinin ardından “Bu iş hiç hoşuma gitmedi.” dedi.

0,42 dolarda zirve yapan BODEN, haberin yazılması sırasında 0,40 dolardan işlem görüyor, bu da Trump yorum yapmadan önceki seviyelerden %15 daha yüksek.

Kripto bağışları

Trump’ın başkanlık kampanyası şu anda kripto para cinsinden bağışları kabul etmiyor ancak kendisi, etkinlik sırasında buna açık olduğunu dile getirdi.

GOP adayının “Kripto yoluyla bağış yapabilir miyiz?” sorusuna “Şu anda yapamıyorsanız bile en yakın zamanda yapabileceğinizden şüpheniz olmasın.” dedi.

Etkinliğe rağmen kripto tabanlı tahmin piyasası platformu Polymarket’ta yer alan “Trump temmuz ayına kadar $BODEN’dan bahsedecek mi?” sözleşmesindeki işlemler yatay seyretti çünkü sözleşmenin gerekliliklerinde “spesifik olarak BODEN kelimesinin kullanılması” yer alıyor.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu