Haber

Afet Gönüllüleri Edirne’de Eğitim Aldı

MARMARA Bölgesi’nde beklenen olası büyük depremde önemli rol oynayacak Edirne’de profesyonel eğitimli afet gönüllüleri oluşturulmaya başlandı. 1 yıllık eğitimin sonunda gönüllülerin profesyonel ekiplerle arama kurtarma çalışmalarına katılmaya hazır hale geleceğini belirten Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG/AMESAR) İl Temsilcisi Tuğberk Emre Aktaş, “Nasıl olduğunu gördük. Özellikle 6 Şubat depreminden sonra mahallede yaşayanların kazandığı önemli bir şey var. Mahallede çalışmalarımız devam ediyor. “Özel olarak devam edecek. Şu anda ilk hedefimiz en az 100 gönüllüye ulaşmak” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından arama kurtarma çalışmalarının önemi bir kez daha arttı. Olası Marmara depremi sonrası önemli rol oynayacak Edirne’de AFAD ve MAG/AMESAR iş birliğiyle ‘Mahalle Afet Gönüllüleri’ projesi hayata geçirildi. Kentteki 3 pilot mahallede hayata geçirilen projeye 42 gönüllü başvurdu. Deprem ve birçok afette profesyonel olarak görev alacak vatandaşlara AFAD İl Müdürlüğü’nde uzman gruplar tarafından eğitim verilmeye başlandı.

MAG/AMESAR İl Temsilcisi Tuğberk Emre Aktaş, gönüllülerin 36 saat teorik, 220 saat pratik olmak üzere 1 yıllık bir eğitim sürecinden geçtikten sonra gruplarla afetlerde arama kurtarma çalışmalarına katılmaya hazır hale geleceklerini söyledi. Bünyelerinde toplam 19 arama kurtarma uzmanı bulunduğunu ve 6 Şubat depreminden sonra bu sayıyı artırmak için projeyi hayata geçirdiklerini belirten Aktaş, “Derneğimizi 2019 yılında Edirne’de kurduk. İlk başta çalışıyorduk. Acil müdahale ekipleri olarak çalışmalarımız mahalle bazlı değildi, il genelinde tamamen gönüllülük esasına dayanıyordu. “6 Şubat’tan sonra çalışmalarımız hız kazanınca bu yıl Mahalle Afet Gönüllüleri projemizi hayata geçirdik. Bunu ilk etapta 3 pilot mahallemizde, daha sonra ilçelerimizle birlikte tüm mahallelerimizde uygulayacağız” dedi.

‘1 YIL SONUNDA PROFESYONEL EKİPLERLE ÇALIŞMALARA KATILABİLECEKLER’

Aktaş, yaptığı açıklamada, “Mahallede yaşayan insanların özellikle 6 Şubat’tan sonra ne kadar değerli hale geldiğini gördük. Mahallede bundan sonraki çalışmalarımız da devam edecek. Kurumumuz 6 Şubat depreminde de görev yaptı. 19 gönüllümüzden Edirne gitti. Şu anda ilk hedefimiz bu 19 gönüllüye destek olmak.” “Gönüllü sayısını 100’e, ardından 500 gönüllüye çıkarmak. Bu kapsamda vatandaşlar 36 saat teorik eğitim, 220 saat de sahada eğitim alacak. Son olarak mahalle afet gönüllümüz büyük afetlere büyük afetlere gidebilecek” Bir meslek grubu var ve oradaki çalışmalara katılıyoruz” dedi.

‘PROFESYONEL OLMAK ÇOK FARKLI’

Derneğe 1,5 yıl önce katılan Trakya Üniversitesi öğrencisi Umut Varlı ise özellikle afet durumlarında gönüllülüğün önemine vurgu yaparak, “Türkiye’de herkesin gönüllülük faaliyetlerine katılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulduğunda” dedi. olası bir olayda bu çok önemli hale geliyor.Bunun dışında sadece arama-kurtarma değil, sadece afetzede olmak olası bir durum ve bu sayede ekiplere üye olarak ne yapmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. Afet durumunda bunu yaparız. Bu eğitimlerin de çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türkiye’nin buna çok ihtiyacı var, bu konuda eksiğimiz var. Çok büyük bir sayıya ulaşsak bile. “Bu konuda profesyonel olmak çok farklı. Bu konuda eğitim almak için herkesin üye olması gerekiyor” dedi.

‘EVDE OTURARAK İZLEMEK ZORLUYOR’

Projede gönüllü olarak eğitim almaya başlayan Hamit Babayiğit, “Ailem İstanbul’da yaşıyor ve ben de olası bir İstanbul depreminde bir şeyler yapabilmek için bu eğitimi almak istedim. 6 Şubat depremi sırasında” dedi. Evde oturup izleyebildik ve bu yürek parçalayıcı bir durum. En azından orada insanlar vardı.” “Küçük de olsa yardım etmek, bir taşı kaldırmak isteriz. Alacağımız eğitim bu konuda profesyonel anlamda bize faydalı olacaktır” dedi.

‘AZ AZ DA olsa YARDIM ETMEK İSTİYORUZ’

Gönüllülerden Elif Gülhan ise, “6 Şubat’ta yaşanan depremden hepimiz çok etkilendik. Önümüzde olası bir Marmara depremi var ve en yakın şehir biziz. Bu konuda birilerine az da olsa yardımcı olabilmek istiyoruz. Bu nedenle bu eğitime katıldım. Hayati bir olay.” “Eğer kurtarabilirsek bile bizim için büyük mutluluk olur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu